Tetszett a cikk?

Jelentős és világszerte pusztító problémává vált az öngyilkosság, amely a legtöbb esetben elkerülhető lenne - közölte Genfben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) annak apropóján, hogy pénteken tartják az öngyilkosságok megakadályozásának világnapját.

Az osztrák tömegtájékoztatás szerint egy év alatt többen válnak öngyilkosság áldozatává, mint ahányan háborúkban és gyilkosságok következtében együttvéve. A WHO internetes tájékoztatója szerint az elmúlt évben a világon több mint 870 ezer ember vetett véget életének. A világszervezet statisztikái arról tanúskodnak, hogy a népességre vetített arányszám alapján Kelet-Európában követik el a legtöbb öngyilkosságot, míg Dél-Amerikában és az iszlám országokban a legalacsonyabb az öngyilkosságok száma.



A nemzetközi összesítés szerint a legtöbb öngyilkossági kísérletet a nők hajtják végre, végzetesnek azonban a inkább férfiak kísérletei bizonyulnak. Az öngyilkossági ráta növekszik az életkor előrehaladtával, az utóbbi időben azonban riasztóan megnőtt a 15. és a 25. életév közöttiek körében az öngyilkosok száma - áll a WHO közleményében.



A világszervezet szakértői szerint elsősorban a szegénység, a munkanélküliség, közeli hozzátartozó vagy barát elvesztése, munkahelyi, illetve jogi problémák hajszolják az elkeseredetteket az öngyilkosságig. Az alkohol- és kábítószer-függőség, valamint a fiatalabb korban átélt szexuális zaklatás, az elhagyatottság, a depresszió is öngyilkossághoz vezethet.



A lelki zavarok korai felismerése és megfelelő kezelése hatékony megelőzést jelenthet. Ehhez az egészségügyben dolgozók szakszerű felkészítése szükséges, valamint az is, hogy ne lehessen könnyen hozzáférni azokhoz az eszközökhöz, amelyeket az öngyilkosok előszeretettel használnak - vélik a WHO szakemberei.(MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!