szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mivel az Európai Unió új tagországai jobban hozzászoktak a reformokhoz, mint a régebbi tagállamok, van esélyük arra, hogy gyorsabban haladjanak az EU ambiciózus versenyképességi céljainak teljesítése felé - állapította meg legfrissebb számában a European Voice című hetilap.

Az uniós ügyekkel foglalkozó, de a EU-tól független újság többoldalas mellékletet közölt, amelyben egyebek között azt vizsgálta, mennyire javultak az új tagállamok gazdasági kilátásai a májusi csatlakozás után. Emlékeztetett arra, hogy az uniós versenyképességi célok teljesítésének félidei értékelésekor az erről szóló jelentést készítő Wim Kok volt holland kormányfő egyebek között a feszültség növekedésére figyelmeztetett a két országcsoport között abban az esetben, ha nem sikerül közelíteni az új tagországok gazdaságának teljesítményét a régiekéhez.

A felzárkózást a lap megítélése szerint egyfelől könnyíti, hogy az újak bátrabbak a reformokkal - különösen a nyugdíjreformmal -, másfelől viszont nehezíti, hogy azonnal ugyanazokhoz a szabályokhoz kell tartaniuk magukat, mint a gazdagabb régi tagállamoknak.

A kormányoktól független hitelminősítő cégek szókimondó értékelése viszont szintén a reformok előrelendítésének irányában hat.

A lap rámutatott, hogy az új EU-tagok gazdasági növekedése gyorsabb a régiekénél, de jóformán ez az egyetlen fejlődési mutató, amely kedvezőbb. Ráadásul a külső befektetések kilátásai sem olyan jók már, mint azt várni lehetett: a befektetőket elkedvetleníti a korrupció és a gyengécske infrastruktúra, a vonzóan alacsony adó- és bérszintek pedig államközi szinten okoznak feszültséget.

Egy friss felmérés szerint a befektetői bizalom listáján tavaly év végétől idén októberig Lengyelország a negyedikről a 12. helyre zuhant vissza, és Magyarország is rontott két helyet - most a 19. -, és Csehország is visszalépett egyet, 14. helyre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Bokros Lajos radikális reformprogramot szorgalmaz

Az ikerdeficit, azaz a belső és külső eladósodás drasztikus intézkedéseket kíván, többek között az ingatlanadó gyors bevezetését, mutatott rá a Magyarország gazdasági és politikai illeszkedése címmel rendezett konferencián Bokros Lajos, a Közép-Európai Egyetem (CEU) frissen kinevezett tanára.

MTI Világ

Magyarország 2010-től lehet az EU soros elnöke

Ha az uniós alkotmányt a tagállamokban megszavazzák, 2007-től egyszerre három ország és másfél évre töltené be az elnöki pozíciót. Magyarország Belgiummal és Spanyolországgal 2010 elejétől lenne részese az elnöki hármasnak, és annak vezetését az utolsó félévben, 2011 első felében töltené be.

MTI Gazdaság

Szigorú lesz a jövő évi EU-büdzsé

Mind az Európai Bizottság, mind az Európai Parlament javaslataitól messze elmaradó, a nettó befizetők érdekeit tükröző szigorú költségvetést hagytak jóvá a jövő évre vonatkozóan az Európai Unió tagországai. A kiadások 6,5 százalékkal nőnek, ami messze elmarad a parlament 11,5 százalékos elképzeléstől.

EU Mindentudó

Az Európai Unióról A-tól Z-ig

Nem tudja, mi az addicionalitás? Vagy mi volt a Factortame-ügy alapja? Esetleg azt, hogy mire vonatkozott a Pleven-terv? A hvg.hu uniós fogalomtárában megnézheti!

Karrier

Késik a munkaügyi reform az EU-ban, nem javul a versenyképesség

Meglehetősen akadozik az Európai Unió úgynevezett lisszaboni stratégiájának teljesítése, amelynek célja az lenne, hogy az EU-t a következő évtizedre a világ legversenyképesebb gazdasági szereplőjévé tegye – állapítja meg a témáról készített félidős jelentésében az ezzel megbízott uniós munkacsoport a European Voice című hetilap szerint.