szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ellene irányuló fegyverszállítási tilalom feloldására szólította fel Kína az Európai Uniót, kilátásba helyezve, hogy a fegyverembargó fenntartása kedvezőtlen hatással lesz a két nagyhatalom közötti kapcsolatokra.

Az embargó, amelyet az 1989-es Tienanmen téri tüntetések vérbe fojtása nyomán léptetett életbe az unió, minden bizonnyal egyik fő témája lesz Gerhard Schröder német kancellár hétfőn kezdődő kínai látogatásának, csakúgy, mint a Ven Csia-pao miniszterelnök részvételével szerdán Hágában kezdődő EU-kínai csúcstalálkozónak.

"Ha az EU fenntartja a tilalmat, azt egyfajta politikai diszkriminációnak fogjuk tekinteni" - mondta újságírók előtt Csang Jeszuj külügyminiszter-helyettes. Igyekezett olyan benyomást kelteni, hogy nem tényleges fegyvervásárlási szándék áll az embargó feloldásának követelése mögött, hanem csupán "a politikai diszkrimináció" elleni tiltakozás.

A kérdésről nincs egyetértés az Európai Unióban. Nagy-Britannia szerint a tilalom feloldása azt a látszatot keltené, hogy az unió előbbre tartja a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok fejlesztését, mint a demokráciát és az emberi jogokat. A francia és a német kormány viszont az embargó feloldását szorgalmazza, hogy új kereskedelmi lehetőségekre tehessen szert.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Világhódító útra indulnak a kínai márkák?

Kínában jelenleg új márkák felfuttatásával a legkönnyebb meggazdagodni – írja a Business Week. Szakértők egy része szerint néhány új márka a kínai piac mellett a világpiacot is meghódíthatja, mások szerint nincs esélyük a kitörésre: vagy mert nem ismerik, vagy mert rossznak gondolják a kínai termékeket.