szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Bizottság továbbra sem kívánja kommentálni a hét végi magyarországi népszavazás kimenetelét, mondván: nemzeti illetékesség az Európai Unióban, hogy egy-egy tagország kinek és milyen módon ad állampolgárságot.

Teljes egészében nemzeti illetékesség az Európai Unióban, hogy egy-egy tagország kinek és milyen módon ad állampolgárságot, így az Európai Bizottság továbbra sem kívánja kommentálni a hét végi magyarországi népszavazás kimenetelét - hangoztatta hétfőn a brüsszeli végrehajtó testület szóvivője. Pietro Petrucci kijelentette, Magyarországnak teljes joga volt, hogy népszavazást tartson a kettős állampolgárság ügyében, ahhoz a testületnek nincs hozzáfűznivalója.

Brüsszel már csak azért sem kíván állást foglalni, mert a szavazásnak még nincs meg a hivatalos végeredménye, ráadásul a nem hivatalos adatok azt jelzik, hogy a voksolás nem volt eredményes - tette hozzá a szóvivő. Jelezte, ez az álláspont érvényes a kórházprivatizációval kapcsolatos népszavazásra is.

A brüsszeli döntéshozókat is befolyásolni tudó, Financial Times című brit napilap hétfőn - bármiféle forrásmegjelölés nélkül - azt írta, hogy az EU nem ellenzi a kettős állampolgársággal kapcsolatban népszavazásra bocsátott magyar elképzelést. Petrucci - a bel- és igazságügyekért felelős biztos szóvivője - ezzel kapcsolatban azt monda, hogy az ellenzés vagy nem ellenzés kategóriája ez esetben szóba sem jön, mert olyan lépésről van szó, amely kívül esik a közösségi kompetenciákon.

Bizottsági források hétfőn ismét emlékeztettek arra, hogy uniós szemszögből a magyar állampolgárok számának jelentős megnövekedése sem hozna komoly változást, hiszen legjelentősebb számban a hamarosan EU-taggá váló Romániában, illetve a már uniós tag Szlovákiában élnek magyarok. A tagságtól még távolabb tartó országokban élő magyarok száma pedig nem annyira számottevő, hogy súlyos fejtörést okozzon az uniónak.

Az EU már korábban jelezte: akik Magyarországon teljes jogú állampolgárrá válnak, automatikusan EU-állampolgárok is lesznek, és szabadon utazhatnak az unió területén belül. Az EU többi 24 tagállamában azt a személyt, aki a magyar hatóságok által kiadott azonosító okmánnyal igazolja magát, magyar állampolgárnak tekintik.

Még a népszavazás előtt az Európai Parlament egyik szakértője a szabadságjogok, valamint a bel- és igazságügyi kérdések területén ugyancsak kijelentette: az EU nem érintett abban, hogy tagországai kinek adják meg az állampolgárságot akár egy másik tagországban, akár az unión kívül, ez a tagállamok kizárólagos illetékessége. Ewa Klamt, az EP néppárti csoportjának vezető képviselője azt hangoztatta, hogy ez mindig is nemzeti illetékesség volt az unióban.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Népszavazás: kettős eredménytelenség

A szavazókörök 98 százalékos feldolgozása mellett a kórházprivatizáció leállítását az összes választópolgár közel 24 százaléka támogatta, míg a kettős állampolgársági kérdésben az igenek aránya nem éri el a 19 százalékot.

MTI Itthon

Megmerevedtek az álláspontok

Abban egyetértenek a politikusok, hogy a határon túli magyarság helyzetének megoldása érdekében "higgadt párbeszédet kell folytatni és tárgyalásokat kell kezdeni".