szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Konkrét eredmények nélkül fejeződött be szombaton Buenos Airesben a két hete tartó nemzetközi klímakonferencia. A résztvevők csupán abban állapodtak meg, hogy jövő májusban ismét találkoznak, s megvitatják, milyen intézkedésekre van szükség azután, hogy 2012-ben lejár a kiotói jegyzőkönyv.

A konferencián 189 ország mintegy 5 ezer résztvevője tanácskozott arról, hogyan lehet további intézkedésekkel korlátozni az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását. Megvitatták a résztvevők azt is, miként lehetne a jegyzőkönyvhöz való csatlakozásra rábírni az Egyesült Államokat, amely a világ népességének mindössze 5 százalékával rendelkezik, ám negyedrészben felelős az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásáért.

Az USA 2001-ben George W. Bush elnöksége idején szakított a kiotói jegyzőkönyvvel, amely az oroszországi ratifikálás után a jövő év február 16-án életbe lép.

A kiotói jegyzőkönyvben az ipari államok azt vállalták, hogy 2012-ig 5,2 százalékkal csökkentik 1990-hez képest a széndioxid és egyéb mérgező gázok kibocsátását. A megállapodáshoz az Egyesült Államok mellet Kína és India sem csatlakozott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Ukrajna ratifikálta a kiotói egyezményt

Ukrajna szerdán - közel ötéves fontolgatás után - ratifikálta az üvegházhatást okozó gázok csökkentéséről kötött Kiotói Klímavédelmi Jegyzőkönyvet. A 435-tagú parlament 242 képviselő szavazatával hagyta jóvá a ratifikálást.

Világ

Az orosz kormány rábólintott a kiotói jegyzőkönyvre

Az orosz kormány csütörtökön jóváhagyta a globális felmelegedésre vonatkozó kiotói jegyzőkönyvet, megküldve az alsóháznak a ratifikálásáról szóló törvénytervezetet. Az Európai Unió kitartóan ösztökéli Oroszországot a ratifikálásra, amitől a jegyzőköny hatályba lépése függ.

Világ

A brit királynő ringbe szállt Kiotóért

A királynőt aggasztja a globális felmelegedés veszélye; ennek a klímaváltozásra gyakorolt hatását skóciai és norfolki birtokain maga is tapasztalja, és „riasztónak érzi”.

Világ

Kiotói egyezmény: mire elég az orosz igen?

Két héten belül Vlagyimir Putyin elnöki szignójával végleg lezárulhat a kiotói egyezmény orosz ratifikálása körüli huzavona. Az orosz igennel érvényessé válhat a megegyezés, de vajon eléri-e valódi célját az együttműködés, ha a világ legnagyobb széndioxid-kibocsátójának számító USA nem hajlandó alávetni magát a szabályoknak?