Tetszett a cikk?

Bár hivatalosan előrelépésként tálalták őket, szakértők egy része szerint a kínai vallásgyakorlást szabályozó új rendeletek nagyobb teret adnak az elnyomásnak. A kínai sajtóban vasárnap megjelent dekrétumok, amelyek 2005. március 1-én lépnek hatályba, az alkotmányt kiegészítve garantálják a vallásgyakorlás szabadságát a több mint fél évszázada kommunista rendszerű országban.

A kínai hatóságok öt vallást ismernek el: a buddhizmust, az iszlámot, a taoizmust, a katolicizmust és a protestantizmust. A szövegek külön elítélik a hátrányos megkülönböztetéseket és a hivatalnokok hatalmi visszaéléseit a hívőkkel szemben, s a dekrétumokat hivatalosan "a kínai állampolgárok vallásszabadságának védelme felé tett jelentős lépésként" értékelik "a gyors társadalmi-gazdasági fejlődés összefüggésében". Ugyanakkor egyes megfigyelőket aggaszt, hogy csak az állam által elismert egyházaknak és vallási közösségeknek van joguk a létezésre.

© AP
"Az új szabályozók kétélűek" - vélekedik Csan Kim-kvung, a hongkongi keresztény tanács Kína-szakértője. Ugyanis a korábbinál jobban rögzítik minden szinten a hatóságok felelősségét e téren, és azt is megszabják, melyek azok a vallási tevékenységek, projektek és kiadványok, amelyek fölött az államnak ellenőrzést kell gyakorolnia. "A nem regisztrált vallási csoportok szempontjából megnőtt a kínai kormány hatalma a betiltások és a szankciók terén" - vélekedett a szakértő. Szerinte ezzel megszűnnek a "szürke zónák", amelyek féllegális működést biztosítottak egyes csoportoknak.

A gazdasági liberalizmus és az erősödő anyagiasság évek óta együtt jár a vallásgyakorlás feléledésével Kínában, elsősorban vidéken, s a kormány ebben fenyegetést lát. Nicolas Becquelin, a Human Rights In China emberjogi szervezet kutatási igazgatója emlékeztet arra, hogy a pekingi kormány egyfelől a vallást "a nép ópiumának" tekinti, másfelől viszont húsz éve megpróbálja kezelni, sőt kiirtani.

"A kormány a vallási tevékenység regisztrálását politikai ellenőrzésre használja fel. Ez a legteljesebb önkény" - tette hozzá Becquelin, hangsúlyozva, hogy Kínában egy kormányrendelet megsértése akár négyévi börtönbüntetést is maga után vonhat ítélet nélkül. "Kínának feltétel nélküli, igazi vallási jogokat kellene adnia. Amit most tesz, az visszalépés" - mondta az emberjogi kutató.

Más elemzők viszont kifejezetten jó hírnek tartják az új dekrétumokat. Anthony Lam hongkongi katolikus értelmiségi biztató jelnek tekinti, hogy az új szabályozók - a korábbiakkal ellentétben - említést tesznek a hatalmi visszaélésekről. Csan szerint az irányelvek még nehezebbé teszik az eddig is keményen elnyomott illegális hívőknek - mint a Falunkung-szekta és a Vatikánhoz kötődő keresztény közösség tagjainak - életét, ugyanakkor az állam által megtűrt egyházak nagyobb védelmet élveznek majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

BBC Tech

Kína blokkolja a Google hírszolgáltatását

A Riporterek Határok Nélkül nemzetközi médiajogi szervezet azzal vádolja a kínai hatóságokat, hogy az nem engedi a kínai szörfölőkneka Google News elérését.

Infinit Világ

Kína, szabadság, emberi jogok és a blogok

A kommunista párt által vezetett Kínában közel 100 millió internetező van, akik viszont csak igen korlátozott keretek között hódolhatnak a világháló nyújtotta lehetőségeknek: a külföldi oldalak letiltása, a chatszobák és a fórumok moderálása általános gyakorlatnak számít.

MTI Karrier

Mexikóiak, kínaiak, indiaiak milliói zúdulnak az USA-ra

A jelenleg becsült mintegy 34 millió bevándorló közül 10 millióan illegálisan tartózkodnak az Egyesült Államokban. Az amerikai bevándorlási tanulmányok központja szerint még soha nem volt ilyen magas a bevándorlók száma, mint jelenleg: a 290 millió amerikai lakos 12 százalékának nincs amerikai állampolgársága.