szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Október 31-e óta immár harmadszor szólítják az urnákhoz az ukrán választópolgárokat, hogy eldöntsék: az oroszbarát Viktor Janukovics kormányfő vagy az Ukrajna euroatlanti integrációját erősíteni kívánó és Moszkvával pragmatikus jószomszédi viszonyt szorgalmazó, a közvélemény-kutatások alapján esélyesnek látszó ellenzéki elnökjelölt, Viktor Juscsenko lesz Leonyid Kucsma távozó elnök utóda.

Az ismétlésre amiatt van szükség, mert a legfelsőbb bíróság a tömeges csalások miatt érvénytelenítette a Központi Választási Bizottság (CVK) határozatát, amely szerint Janukovics a november 21-ei második fordulón a szavazatok 49,46 százalékát, Juscsenko pedig a voksok 46,61 százalékát kapta.

A 225 választókerület több mint 33 000 szavazókörébe a CVK adatai szerint mintegy 37,6 millió szavazópolgárt várnak közép-európai idő szerint 7.00 és 19.00 óra között. Külföldön 77 országban 23 szavazókörben - Magyarországon Budapesten és Nyíregyházán - adhatják le voksukat a szavazásra jogosult ukrán állampolgárok. Megfigyelők magas részvételi arányra számítanak. Már az első és a második fordulóban is rekord magas volt az érdeklődés: az állampolgárok 74,92, illetve 80,85 százaléka járult az urnákhoz.

A végső összecsapás?
© Kárpátinfo
A szavazásra rendkívüli nagy nemzetközi érdeklődés közepette kerül sor: a CVK 12 542 külföldi megfigyelőt akkreditált, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet szintén rekord számú - több mint ezer - megfigyelővel képviselteti magát. A magyar Országgyűlés parlamenti képviselői közül Hárs Gábor (MSZP) és Ékes József (független) Kijevben, Gruber Attila (Fidesz) és Füle István (MSZP) Kárpátalján vesz részt a megfigyelők munkájában.

A "harmadik", döntő fordulóra a második forduló után felállított, új összetételű CVK a korábbi visszaélések megakadályozását ígérte. Az első fordulóban főként a szavazói névjegyzék pontatlanságából adódtak a visszaélési lehetőségek, mert több százezren nem szerepeltek benne, ezzel szemben voltak olyan választókörök, ahol "holt lelkek" is szavaztak. A második fordulón a legtöbb kifogásra az úgynevezett "kékcédulás" szavazás, a lakóhelyen kívüli voksolásra feljogosító igazolványok többszöri felhasználása, illetve a mozgó urnák adtak okot, de találtak az urnák lezárása előtt előre kitöltött, a helyi választási bizottság tagjai által aláírt jegyzőkönyvet is.

A vasárnapi szavazásra kinyomtatott szavazólapok új biztonsági technikával készültek, a CVK szerint "másolhatatlanok", hasonló minőségben készültek a lakóhelyen kívüli szavazásra feljogosító igazolványok is, amelyekből a novemberi 1,5 millió helyett a harmadik fordulóra csak 188 000 készült. A visszaélések megakadályozását célozta a decemberben módosított választási törvény is. Ez utóbbi egyik rendelkezését - amely csak a súlyosan rokkant személyeknek tette volna lehetővé, hogy lakásukon szavazzanak - az alkotmánybíróság szombaton az alaptörvénnyel ellentétesnek találta és elrendelte, hogy biztosítsák valamennyi arra jogosult számára a szavazás lehetőségét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Az elnökjelöltek szerint Ukrajna nem osztható meg

Élőben közvetített televíziós vitában csapott össze egymással hétfő este Viktor Janukovics ukrán kormányfő és Viktor Juscsenko ellenzéki vezető, az ukrajnai elnökválasztás vasárnapi megismételt második fordulójában induló két jelölt.