szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Meghalt Csao Ce-jang volt kínai pártfőtitkár, akit az 1989-es demokratikus megmozdulások vérbe fojtása után fosztottak meg tisztségétől - közölte hétfőn egy hongkongi információs központ az elhunyt családjára hivatkozva.

A hírt nem sokkal később a kínai kormány is megerősítette. Az Új Kína hírügynökség utalt arra, hogy Csao már régóta betegeskedett, légzési és keringési zavarai, valamint szív- és érrendszeri panaszai voltak. Emiatt többször szorult kórházi kezelésre. Évek óta ez volt az első hivatalos kínai sajtójelentés a másfél évtizede kegyvesztett volt vezetőről.

A másfél évtizeden át házi őrizetben tartott veterán politikust 85 éves korában érte a halál egy pekingi kórházban, családtagjai körében. Csao már napok óta kómában, halálhoz közeli állapotban volt.

Csao a nyolcvanas években Kína tényleges vezetője, Teng Hsziao-ping hű harcostársaként elévülhetetlen érdemeket szerzett a merész kínai reformok bevezetésében, és abban, hogy az ázsiai ország nyitott a világ felé. Később azonban kiesett Teng kegyeiből. Az 1989-ben levert pekingi diáklázadást követően eltávolították a vezetésből. Azt vetették a szemére, hogy a Kínai

Kommunista Párt megosztására törekedett, mivel a diákokkal való tárgyalások híve volt, és nem értett egyet a lázadás erőszakos letörésével. Ezt követően Csaót házi őrizetbe helyezték, amit élete végéig nem oldottak fel.

A pekingi Tienanmen téren, az egykori, több ezer halálos áldozatot követelő vérfürdő színhelyén hétfőn reggel nyugalom volt. Nem foganatosítottak a szokottnál szigorúbb biztonsági intézkedéseket sem. Ugyanakkor civil ruhás rendőrök, akárcsak 15 éven keresztül, ezúttal sem engedték megközelíteni Csao Ce-jangnak a pekingi "Tiltott Város" közelében lévő lakhelyét.

"Siratom vezetőmet és országomat. Csao a kínai nép reménysége volt" - mondta a külföldi hírügynökségeknek adott nyilatkozatában Vu Kuo-kuang, Csao Ce-jang egykori közeli munkatársa, aki jelenleg az Egyesült Államokban tanít. "A kínai kormánynak nyilvános temetést kellene rendeznie, hagynia kellene, hogy az emberek részt vegyenek a Csaót búcsúztató gyászszertartáson" - jelentette ki Csiang Pej-kun polgárjogi aktivista, akinek fiát a katonák ölték meg 1989-ben, és aki feleségével együtt azért küzd, hogy vizsgálják felül a demokratikus mozgalom hivatalos megítélését, amely szerint "ellenforradalmi lázadás" volt az 1989-es tüntetéssorozat.

A kínai kormány számára különösen kellemetlenné teszi Csao halálhírének kezelését az a tény, hogy Ven Csia-pao jelenlegi kormányfő valamikor közeli munkatársa volt az egykori pártfőtitkárnak, de ő mentorával ellentétben, nem esett áldozatául az 1989-es tisztogatásnak. Peking zavarának egyik jele, hogy letiltották az interneten az elhunytról szóló társalgást (chateket).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

eurohirek.hu Gazdaság

Az USA és Kína lesz a gazdaság motorja 2005-ben

Nemzetközi elemzők szerint jövőre folytatódik a világgazdaság erőteljes növekedése, bár lassabb tempóban, mint 2004-ben. A növekedési előrejelzések nagyjából 3,6 százalék és 4,1 százalék között szóródnak.

MTI Világ

Kína autópályát építene a tengeren át Tajvanra

Kína 2 ezer milliárd jüanos (45 ezer milliárd forint) hosszú távú autópálya építési tervet jelentett be, valamint 12 milliárd dolláros vasútfejlesztést tervez több ezer mérföldnyi vasúti sín lefektetésével.

MTI Gazdaság

Befékez a kínai gazdaság idén

Kína gazdasági növekedése az idén 8,4 százalékra lassul a tavalyi, több mint 9 százalékos ütemről, és jövőre a növekedés 8 százalékra csökken - közölte előrejelzését a Deutsche Bank fő Ázsia-elemzője, Michael Spencer egy hongkongi gazdasági tanácskozáson hétfőn.

MTI Világ

Kína népessége 1,3 milliárdosra duzzadt

A kínai kormány népességpolitikájának köszönhető, hogy az ország lakossága nem négy évvel ezelőtt lett 1,3 milliárdos, hanem hivatalosan helyi idő szerint csütörtök hajnalban, amikor világra jött az 1,3 milliárdodik kínai csecsemő.