szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy belgrádi emberi jogi szervezet szerint a szerb titkosszolgálat megfélemlíti azokat a személyeket, akik tanúi voltak annak, hogy a koszovói válság idején albánok holttestét égették el dél-szerbiai gyárak kemencéiben.

A belgrádi média hétfőn idézte a Humanitárius Jogi Alap (FHP) nevű szervezet közleményét, amely szerint a titkosszolgálat (BIA) emberei a dél-szerbiai Surdulicában, Vladicin Hanban és Vranjéban igazoltatják és fenyegetik a polgárokat, hogy felfedjék az FHP forrásait, és megakadályozzák, hogy a tanúk a nyilvánosság előtt beszéljenek a bűntényről.

Natasa Kandic, az FHP elnöke nem kis feltűnést keltett a belgrádi Danas című napilapban december végén megjelent cikkével, amelyben több független forrásra hivatkozva azt állította, hogy a koszovói válság idején az úgynevezett "szanálási hadművelet" keretében a rendőrség és az állambiztonsági szolgálat felügyelete alatt koszovói albánok holttesteit égették el dél-szerbiai és koszovói gyárak kemencéiben. Kandic pontosan leírta, mi hogyan történt, tételesen felsorolta a gyárak és az akcióban részt vevő belügyi illetékesek és vállalatigazgatók nevét.

A szanálási hadművelet közvetlenül Jugoszlávia 1999-es bombázásának megkezdésekor zajlott le: a milosevici karhatalom három szerbiai helyszínen tömegsírokba hantolta el azoknak az albán áldozatoknak a holttestét, akiket a koszovói háború idején gyilkoltak meg a szerb erők. A tetemeket hűtőkocsikkal szállították Szerbiába, hogy elfedjék a bevonuló NATO-csapatok elől a megtorló akciók nyomait.

Az FHP felszólította a szerbiai államvezetést, a belügyminisztériumot és a BIA-t, hogy vessen véget a dél-szerbiai városokban zajló megfélemlítő kampánynak, amely riasztó méreteket öltött Kandic cikkének megjelenése után. A szervezet közleményében több olyan személy nevét is megemlíti, akiket megfenyegettek.

Vladimir Vukcevic, a háborús perekben eljáró belgrádi különbíróság főügyésze közölte a Tanjug hírügynökséggel: mihelyt megjelent a Danasban Kandic asszony írása, utasította a belügyminisztériumot, hogy vizsgálja meg az állítások helytállóságát. Vladimir Bozovic belügyi tisztségviselő közölte a B92 rádióval, hogy a rendőrség nyomoz, s már több személyt meghallgattak, közöttük egykori és jelenlegi titkosrendőröket is. Bozovic szerint már jelentkeztek a rendőrségnél olyan polgárok, akik veszélyben érzik magukat, mert hajlandóak beszélni a holttestek elégetéséről egy surdulicai gyárban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Puskaporos hangulat Dél-Szerbiában

Borisz Tadics szerb elnök szerint egy albán kamasz tragikus halála miatt nagyon veszélyes helyzet alakult ki az albánok lakta Dél-Szerbiában, s meg kell akadályozni a háború kitörését.

MTI Világ

Washington szankciókat foganatosított Szerbia ellen

Washington szankciókat foganatosított Szerbia ellen a hágai Nemzetközi Törvényszékkel való teljes és feltétlen együttműködés hiánya miatt: felfüggeszti a Belgrádnak szánt idei segélyt, visszarendeli szakértőit a szerbiai minisztériumokból és korlátozza a szerbiai állami légitársaság támogatását.

MTI Világ

Nem a boszniai szerb hadsereg bújtatta Mladicsot?

A szarajevói védelmi minisztérium vizsgálóbizottsága nem talált bizonyítékot arra, hogy a háborús bűnökkel gyanúsított Ratko Mladics tábornok a boszniai szerb hadsereg létesítményeiben rejtőzött el az ENSZ törvényszéke elől, amint azt az EU boszniai békefenntartó erejének parancsnoka állította.