szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Alkotmányellenesnek minősítette az egyik amerikai szövetségi bíró hétfőn a guantánamói katonai törvényszékek működését. A Fehér Ház azonnal közölte, hogy nem ért egyet a bírónő döntésével.

"A katonai bíróságok eljárásai vétenek az amerikai eljárásjog ellen, ezért alkotmányellenesek. A terrorellenes harc jegyében sem lehet tagadni azon legalapvetőbb jogok létét, amelyekért az amerikaiak több mint kétszáz éven át harcoltak és életüket áldozták" – írta hétfői végzésében Joyce Hens Green bírónő.

Az állásfoglalás azokra a bíróságokra vonatkozik, amelyek időnként felülvizsgálják, indokolt-e a külföldi őrizetesek további fogva tartása, nem pedig a katonai bizottságoknak nevezett testületekre, amelyeknek az a feladata, hogy ítélkeznek azoknak a külföldi foglyoknak a perében, akik ellen vádat emelnek.

A tavaly létrehozott katonai bíróságok a felülvizsgálat során arról határoznak, hogy melyik foglyot minősítsék továbbra is "ellenséges harcosnak", akinek nem jár az alkotmányban előírt jogvédelem. A sajátos jogi kategória indoklásául az szolgál, hogy a terroristák nem viselnek egyenruhát, elvetemültségükben nem tartják magukat a hadviselés szabályaihoz, bármiféle nemzetközi joghoz, írott vagy íratlan normához.

A bírónő több mint 50 guantánamói fogoly beadványának ügyében hozott döntésével csapást mért a kormány álláspontjára, amely szerint a terrortevékenység gyanújával az amerikai haditengerészeti támaszponton őrzött foglyoknak "ellenséges harcosként" nincsen alkotmányos joguk arra, hogy amerikai polgári bíróságon panaszt tegyenek fogva tartásuk ellen.

Scott McClellan fehérházi szóvivő közölte, hogy a Fehér Ház minden tisztelete ellenére nem ért egyet a bírónővel.

Green bírónő határozata ellentmond egy másik, a kormány álláspontjával megegyező döntésnek is, amelyben Richard Leon bíró két héttel ezelőtt azzal az érvvel utasította el 7 guantánamói fogoly panaszát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Európai Parlament: tiltakozás a guantanamói börtön miatt

Az Európai Parlament frakcióvezetői szerdán Strasbourgban ismét bírálták a guantanamói amerikai támaszpont börtönében őrzött személyek fogva tartási körülményeit, követelve egyben az EU elnöki tisztét betöltő olasz államfőtől, hogy járjon közben az Egyesült Államoknál ez ügyben.

Világ

Brit foglyok tértek haza Guantanamóból

Öt olyan brit állampolgárt adtak át az amerikai szervek a brit hatóságoknak, akiket azért börtönöztek be a Guantánamón létesített fogolytáborban, mert azzal gyanúsítják őket, hogy az al-Kaida tagjai, illetve a tálibok követői.

Világ

Újabb foglyokat bocsátottak szabadon Guantanamóról

Huszonhat foglyot bocsátottak szabadon a guantanamói amerikai haditengerészeti támaszpontról, ahol terrorizmussal gyanúsított külföldieket tartanak fogva. A szabadon bocsátott foglyok közül többen lelki és testi kínzásokról számoltak.

MTI Világ

Elengedtek nyolcvan foglyot Guantanamóról

Az amerikai hatóságok elengedtek nyolcvan, terrorizmussal gyanúsított afgán foglyot a guantánamói haditengerészeti támaszpontról - közölte az afgán legfelsőbb bíróság.

Világ

Afgán foglyokat engedtek szabadon Guantanamóról

Afgán foglyok egy csoportját engedték szabadon az afgán elnök kérésére a kubai Guantanamón lévő amerikai katonai támaszpontról, ahol tálib kapcsolatokkal és terrorizmussal gyanúsított személyeket őriznek.