szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ibrahím al-Dzsaafari iraki alelnököt jelöli kormányfőnek az iraki választásokon győztes Egyesült Iraki Szövetség, miután sorain belül kikényszerítették Ahmed Csalabinak, az Iraki Nemzeti Kongresszus Párt vezetőjének visszalépését a jelöltségtől.

   
Ibrahím al-Dzsaafari
58 éves, Kerbela síita szent városban született, a moszuli egyetemen orvosi diplomát szerzett, és 1966-ban csatlakozott az Iszlám Dava párthoz. Az 1980-as évek elején külföldre menekült, amikor Szaddám Huszein diktatúrája leszámolt a párttal, állítólag
több tízezer ember kivégzése árán. A pártot azóta is az "agyonlőttek pártjaként" emlegetik. Dzsaafari éveket töltött Iránban, ahol jó kapcsolatokat alakított ki az iszlám köztársaság vezetőivel, majd családjával Londonba költözött. Öt gyermeke még most is ott él. Nagy-Britanniában az ellenállást szervezte a diktatúrával szemben. A háború nyomán, 2003-ban tért haza, bekerült az amerikaiak által kinevezett ideiglenes kormányzótanácsba, majd az ország alelnöke lett.
Huszein al-Muszai, a 38 síita pártot összefogó szövetség politikai tanácskozó testületének tagja azt nyilatkozta: azért léptették vissza Csalabit, mert nem akarták, hogy titkos szavazás döntsön a jelölt személyéről.

Ha nem sikerült volna visszaléptetni, akkor kedd estig meg kellett volna rendezni a titkos szavazást, amelyen szövetségnek a parlamentbe bejutott 140 képviselője választott volna az Iszlám Dava pártot vezető Dzsaafari és Csalabi között.
   
A szövetség magas rangú tisztségviselői három napon át tárgyaltak, mire megszületett ez a megoldás. Abdel-Aziz al-Hakím, az Iraki Iszlám Forradalom Legfelső Tanácsa (SCIRI) nevű párt vezetője hivatalán keresztül megerősítette, hogy Csalabi visszalépett, s a kormányfőjelölt személyét hivatalosan a közép-európai idő szerint 15 órakor kezdődő sajtóértekezleten jelentik be.

Al-Dzsaafari, a mértéktartó, megfontolt orvos a januári választások előtt  azt hangsúlyozta, hogy Irak leendő miniszterelnökének "becsületes embernek kell lennie, aki az országot szolgálja". "Mindennel felhagytam az ország kedvéért. Ha a nép úgy véli, hogy képes vagyok szolgálni, én kész vagyok rá" - jelentette ki.

Leghevesebb ellenfelei azzal vádolják, hogy korrupt, kétes kapcsolatokat ápol Iránnal, és olyan mohamedán felfogást dicsér, amely semmibe veszi a nők jogait. Politikai vetélytársai figyelmeztették, hogy kockázatos lenne a szövetség Iránnal és egy iszlám kormányzat létrehozása. "Iraki módra kell viselkednie.
Irakhoz kell hűnek lennie és nem más országhoz" - mondta Ijád Allávi ideiglenes miniszterelnök egyik tanácsadója.
   
Dzsaafari nem tartja fő veszélynek az irakiak vallási megosztottságát, azt hangoztatja, hogy a politikában a dolgokat nem lehet feketén-fehéren szemlélni, hanem türelemre van szükség. Az elemzők elismerik tárgyalási képességeit, amelyeket a több évtizedes gyakorlat tökéletesített, s amelyekre nagy szüksége lesz.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Dzsaafarit jelölik kormányfőnek Irakban

Ibrahím al-Dzsaafari távozó iraki alelnököt jelöli a kormányfői posztra az iraki választásokon győztes, Ali asz-Szisztáni nagyajatolláh nevével fémjelzett síita lista - közölte a választási szövetség és egyben Dzsaafari pártjának, az Iszlám Dava pártnak egyik képviselője.

MTI Világ

Választási eredményt hirdettek Irakban

Az irakiak által egyszerűen csak "síita háznak" nevezett, különböző síita szervezeteket tömörítő Egyesült Iraki Szövetség (UIA) végzett az első helyen az iraki nemzetgyűlési választásokon, besöpörve a szavazatok hozzávetőleg 48 százalékát. Az iraki választási bizottság tisztviselői vasárnap Bagdadban ismertették a január 30-án megtartott nemzetgyűlési választások eredményét.