A szavazással a Nicolas Sarkozy vezette jobbközép párt elkezdte az Európai Unió alkotmányos szerződéséről tartandó május 29-i franciaországi népszavazást megelőző kampányát. A tagországok közül a franciaországi lesz a második népszavazás az alkotmányról, a februári spanyolországi után, amely a támogatók győzelmével végződött.
Az UMP vezetője indítványában csak a "kivételes társult tagság" megadását javasolta Törökország számára, ellentétben a pártjabeli köztársasági elnökkel, Jacques Chirackal, aki támogatja, hogy az EU megkezdje a csatlakozási tárgyalásokat a teljes jogú tagságra törekvő Törökországgal. Chirac korábban arra kérte a francia politikusokat, hogy ne hagyják összemosódni az alkotmányról szóló referendumot a török csatlakozás kérdésével, a francia választópolgárok többsége ugyanis nem támogatja az ország EU-belépését.
Az indítvány szövegét a szavazásra bocsátás előtt Sarkozy jóváhagyásra benyújtotta az államfőnek, Jean-Pierre Raffarin kormányfőnek, Alain Juppének, a párt volt elnökének, Valéry Giscard d'Estaing egykori köztársasági elnöknek, valamint Edouard Balladurnek, a parlament külügyi bizottsága elnökének. Az indítvány - amelyet a nemzeti tanács két és fél ezer tagjának több mint 90 százaléka támogatott a vasárnapi szavazáson - három szóval jellemzi, hogy az UMP milyenné szeretné alakítani Európát: "verseny, bevándorlás, ifjúság".
A párt szerint elfogadhatatlan, hogy bármely EU-tagország egy időben adót csökkentsen és támogatást nyerjen a közös költségvetésből. Közös európai politika kialakítását követelik a "szabálytalan bevándorlás" ellen, és egy "európai szerződést az ifjúság javára".
A Le Journal du Dimanche című francia lapban vasárnap megjelent közvélemény-kutatási eredmény szerint a lakosságnak már csak 58 százaléka szavazna igennel az európai alkotmányra, szemben az egy hónappal ezelőtti 61 százalékkal. A megkérdezettek 42 százaléka nemmel voksolna, ami 3 százalékponttal több, mint egy hónapja. Mindazonáltal az emberek 42 százaléka azt mondja, hogy korai még a kérdést eldönteni.
Sarkozy pártja:"igen" az EU-alkotmányra, "nem" a török tagságra
A kormányzó Unió a Népmozgalomért (UMP) nemzeti tanácsának tagjai nagy többséggel megszavazták vasárnap a pártelnöknek az európai alkotmány megszavazását és Törökországnak a teljes jogú EU-tagságból való kizárását támogató indítványát.

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Érvénytelen népszavazásra hivatkozik Orbán Viktor, amikor a Pride elutasítottságáról beszél
Még több százezer szavazatra lett volna szükség ahhoz, hogy érvényes legyen a 2022-es referendum, mégis ezt tekinti a kormány a népakarat megnyilvánulásának.
Az aszállyal a kormány se tud mit kezdeni: jelentősen drágult a HVG bevásárlókosara júniusban
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Annyira alacsony a Duna vízállása, hogy figyelmeztetést adott ki a rendőrség
Alkotmánybírósághoz fordul az Országos Bírói Tanács az igazságügyi törvények miatt
Tizenhárom év börtönre ítéltek Oroszországban egy volt védelmi miniszterhelyettest
Timur Ivanovot a bíróság különösen nagy értékű sikkasztásban, valamint bűnszövetkezetben elkövetett, ugyancsak különösen nagy értékű pénzmosásban találta bűnösnek.
Szeretettel Brüsszelből: több mint egy éve kormány nélkül Európa fővárosa
Szertefoszlik Orbán legyőzhetetlenségének mítosza
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
Timothy Garton Ash: Milosevics sorsa várhat jövőre Orbánra
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.
Várkonyi Andrea: A fanyalgóknak és a kötekedőknek azt kellene látniuk, hogy mi legalább segítünk
„Ne hagyja magát!” – Orbán Viktor támogatásáról biztosította a Csík Zenekar énekesnőjét
A Quimby azt kéri a Pride után, hogy minden szervező szóljon nekik, mielőtt rendezvényeken használnák a zenéiket
Megöltek egy nőt Bácsalmáson
A tettes a korábbi élettársa volt, aki a támadás folyamán életveszélyesen megsebesítette a közös gyereküket, majd magával is végzett.