szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sajtóértesülések szerint a G8 országok 2006-ban esedékes oroszországi találkozójának rendezési joga az ország demokratikus hiányosságai miatt úszhat el. Putyin tanácsadója szerint a hírek terjesztése provokásió.

Igor Shuvalov Putyin elnök tanácsadója szerint „Nincs kétségünk a rendezés jogának megszerzésével kapcsolatban, a németek híresztelnek hasonló dolgokat.” Külföldi újságírók azon kérdésére válaszolva, melyek szerint Oroszország nem rendezheti meg a világgazdaságban élen járó nyolcak éves találkozóját - a tanácsadó annyit reagált: „Ez provokáció”. „Nem látom megalapozottnak a rendezés helyszínének módosítását, s e nézőpontomban a G8-ak vezetői is egyetértenek.” Ennek ellenére elfogadja az Oroszországnak címzett kritikákat. „Azt nem mondhatom, hogy nyomást gyakorolnak ránk, mindazonáltal érzékeltetik az ország demokratikus deficitjét és az orosz politika árnyoldalait”.

Shuvalov nyomatékosan visszautasította Oroszország esetleges átalakulását parlamentáris köztársasággá. Újságíróknak elmondta: Az ötlet túlzott volt és megalapozatlan. „Ez az ötlet nem megvalósítható” - mondta, hozzátéve: az orosz alkotmány módosítása nem esedékes, Oroszország prezidenciális köztársaság marad.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemények

Bush kudarca a G8-on

Bár több állam, köztük Franciaország elutasította a világ hét legfejlettebb országa és Oroszország (G8) legutóbbi csúcstalálkozóján az amerikai elnök javaslatát, hogy a NATO vállaljon részt az iraki rendezésben, ez testhez álló feladat lenne a NATO számára. Már hosszú ideje az a jelszavam, hogy a szervezet vagy bővítse a hatáskörét, vagy szálljon ki az üzletből. A kezdetektől támogattam, hogy a NATO avatkozzon be Boszniában, Koszovóban és Afganisztánban is. Bush javaslatával a G8-as csúcstalálkozón az volt a baj, hogy túl későn érkezett. Mire előállt vele, az álláspontok annyira megmerevedtek, hogy az USA nem tudta eljátszani hagyományos vezető szerepét a NATO-n belül. A Bush-kormányzat rájött ugyan, hogy a szervezet óriási segítséget nyújthat Irakban, de addigra annyira megromlottak már a kapcsolatok, hogy csupán egy töredékét kaphatta volna meg annak, amit akart. De még ezt sem tudta megszerezni. Pedig Afganisztán amerikai megszállása után a britek, a franciák és a németek is javasolták a NATO segítségét. De Tommy Franks tábornok és Donald Rumsfeld védelmi miniszter visszautasította az ajánlkozást. A szeptember 11-e utáni korszak tehát rendkívül rosszul kezdődött. És mire elérkeztünk Irakhoz, az atlanti szövetségben már túl nagy lett a megosztottság.

MTI Világ

"Nagyon építő" volt a Bush-Putyin-találkozó

Barátokként, szövetségesekként és testvérekként üdvözölte a szlovákokat George W. Bush amerikai elnök Pozsony történelmi óvárosának legnagyobb terén mondott beszédében. A Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott tárgyalása az atomprogram és a vállról indítható rakéták témájában is eredménnyel zárult, s megcsillant a kelet-európai országok amerikai vízummentességének lehetősége is.

Gazdaság

Kína és India is csatlakozhat a G8 csoporthoz

A G8 csoport vezetői azt fontolgatják, hogy felveszik a világ legfejlettebb ipari országait és Oroszországot magába foglaló társaság tagjai közé Kínát és Indiát - közölte szerdán Silvio Berlusconi.