szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A moszkvai ügyészek csütörtök este kihallgatták Anatolij Csubajszt, az orosz energiamonopólium vezérét, miután bűnügyi eljárást indítottak a villanyhálózatoknak az orosz főváros déli felén és környékén bekövetkezett összeomlása miatt.

Az ügyészek tanúként hallgatták ki Csubajszt gondatlansági ügyben, miután egy 1963-ban létesült ósdi elosztó központ szerdai meghibásodása láncreakciószerű áramkikapcsolást okozott, közel ötmillió ember életét zavarva meg. A népharag mellett a 49 éves Csubajszra súlyos bírálatok zúdultak Vlagyimir Putyin elnök és a Kreml-barát politikai elit részéről is, miután az orosz fővárosban katasztrófafilmbe illő jelenetek zajlottak le, hatalmas dugókkal, metróban rekedtek, útszélen várakozók, gyalogszerrel dolgukra igyekvők tízezreivel.  
 
Mindenesetre a Csubajsz vezette Egyesült Energiarendszer (JEESZ) csütörtök délben bejelentette minden áramkorlátozás feloldását, a moszkvai hatóságok pedig kora délután a fővárosi ellátás szinte teljes helyreállítását, beleértve valamennyi lakóházat. 

Csubajsz már amúgy is országos népszerűtlenségre tett szert az 1990-es évek vadprivatizációinak irányításával, amelyek két tucat oligarchát dúsgazdaggá, milliókat pedig még szegényebbé tettek. Csubajsz, aki 1998 óta áll a JEESZ élén, már csak a háttérből politizál a liberális Jobboldali Erők Szövetségének pragmatikus, a Kremllel kompromisszumokra kész vezéralakjaként. Márciusban
átvészelt egy kétes merényletet, amelynek megszervezésével egy nemzeti-baloldali érzelmű nyugállományú tisztet gyanúsítanak. 

Putyin szerdán bírálta a JEESZ vezetőségét, amiért túl sokat törődik a monopólium stratégiai reformjával, s kevésbé az elöregedő infrastruktúra karbantartásával. Dmitrij Rogozin, a nemzeti-baloldali Haza párt feje buzdította az áramszünet kárvallottjait, hogy pereljék a JEESZ-t, a moszkvai áramellátó Moszenergót, valamint magát Csubajszt, újfent távozásra szólítva fel őt. Mindamellett az alsóház csütörtökön elvetette egy Csubajsz leváltását sürgető indítvány megvitatását, és Borisz Grizlov, az orosz alsóház (duma) elnöke óva intett az érzelmi alapon hozott döntésektől. 

A moszkvai hálózatok összeomlásából fakadó kárt jövő csütörtökre becsülik fel. A Vedomosztyi című lap szerint a veszteség elérheti a 30 milliárd rubelt (800 millió eurót), beleszámítva a Kalugai és a Tulai területet is. 

A szupermarketekben tonnaszám dobták ki a hűtőpultokon megolvadt élelmiszert. Egy üzemben több százezer csirke pusztult el. A szivattyúk és víztisztítók kiesése miatt kezeletlen szennyvíz ömlött a Moszkva folyóba. A levegőt a szokásosnál jobban szennyezte, hogy tűz volt egy olajfinomítóban. Ennek teljes újrabeindítása egy-két hetet vehet igénybe: előbb azt a hőerőművet kell helyreállítani, amely árammal látja el.
 


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Tízezrek rekedtek a moszkvai metróban

Az áramkimaradás öt metróvonalat megbénított, utasok tízezrei rekedtek a szerelvényekben és az állomásokon. A trolik és villamosok leálltak, a közlekedési lámpák kialudtak, hatalmas dugókat eredményezve.

Világ

Moszkva, Moszkvics, metró, metropolisz

Ha éjszaka kettőkor megszorulnak, és feltétlenül olyan avantgárd CD-t akarnak vásárolni egy klubban, amelynek szériatartozéka az örmény-orosz társalgási szótár, valamint egy adag fű, utazzanak Moszkvába, és menjenek el a legendás Projekt OGI-ba. Az orosz metropolisz emellett még számos meglepetéssel szolgál nekünk, begyepesedett ugarlakóknak.

MTI Világ

Moszkva is kérte volt atomenergetikai miniszterének kiadását

Moszkva hivatalosan kérte Berntől az amerikai elfogatóparancs alapján Svájcban őrizetbe vett Jevgenyij Adamovnak, Oroszország volt atomenergetikai miniszterének kiadását, arra hivatkozva, hogy egy moszkvai bíróság is elfogatóparancsot bocsátott ki az atomtudós-exminiszter ellen.