Az ellenzéki konzervatívok (CDU/CSU) egyik vezéregyénisége bő egy hét leforgása alatt kétszer is állást foglalt az ellen, hogy a szeptember 18-ra kitűzött idő előtti választáson úgymond Kelet-Németországban döntsék el, ki legyen Németország kancellárja. Stoiber szerint "frusztráltak" nem dönthetnek Németország sorsáról.
A bajor politikus a Bild című lap pénteki számának hasábjain azt fejtegette, hogy "frusztráltakon" Oskar Lafontaine-t és Gregor Gysit, a szocialistákból, kommunistákból, csalódott szociáldemokratákból álló baloldali választási szövetség két kulcsalakját értette, "akik (a múltban) szabályosan megfutamodtak a felelősség elől és feladták hivatalaikat".
Stoiber a Lafontaine-nel és Gysivel szemben rendszeresen felhozott szemrehányásokat ismételte meg. Lafontaine a pénzügyminiszter és a szociáldemokrata pártelnök posztját adta fel hat évvel ezelőtt egy belső viszály nyomán, Gysi a berlini gazdasági szenátor posztjáról távozott.
Minden magyarázat és magyarázkodás ellenére magán a konzervatív ellenzéken belül is megrökönyödést váltottak ki Stoiber szavai, amelyek a konzervatívok ballépés-sorozatának újabb állomását jelentették. Lothar Bisky, a Baloldali Párt elnöke azt mondta, hogy egyesek szerint a keletnémeteket akarva-akaratlanul megsértő ellenzéki politikusok "rajta vannak a honorlistánkon". Bisky arra a vélekedésre célzott, hogy a keletnémeteket érintő minden egyes lekezelő megjegyzés nyugati részről a baloldali választási szövetségre szavazók táborát gyarapítja, s a szövetségnek még a kisujját sem kell mozdítania.
Egyes elemzők szerint a kereszténydemokraták máris elfelejthetik, hogy ők képezik majd a legnagyobb erőt Németország keleti részében, ahol az egyik friss kimutatás szerint a baloldali választási szövetség vezet, a második helyre feljöttek a szociáldemokraták, s a harmadik helyre csúsztak vissza a kereszténydemokraták. Kelet-Németországban azonban a választóknak körülbelül a húsz százaléka él csak.
Angela Merkel kancellárjelölt, a CDU elnöke csütörtökön késő este egy televíziós beszélgetésben diplomatikusan elhatárolódott a bajor partnerpárt elnökének szavaitól. A választók szidalmazása helytelen, s kontraproduktív minden olyasmi, ami Németország megosztásához, s nem pedig egységesüléséhez járul hozzá - mondta Merkel, anélkül, hogy megkérdőjelezte volna a CDU és a CSU együttműködését.