szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Koidzumi Dzsunicsiro japán kormányfő és Joschka Fischer német külügyminiszter az ENSZ Biztonsági Tanácsának kibővítését sürgette helyi idő szerint csütörtökön a világszervezet csúcstalálkozóján.

"A világ 60 év alatt alapjaiban változott meg. A valaha a gyarmatosítás láncait viselő Ázsia és Afrika ma a nemzetközi közösség teljes jogú szereplője" - hangsúlyozta Koidzumi Dzsunicsiro, aki szerint az BT összetételének tükrözni kell ezeket a változásokat.- "Japán meggyőződése, hogy a Biztonsági Tanács reformja igazságos ügy a nemzetközi közösség számára, csakúgy, mint az "ellenséges nemzetek" régóta idejét múlt fogalmának törlése az ENSZ alapokmányából.

Az 1945-ben megszövegezett alapokmány "ellenséges államokról" tesz említést, közöttük van mindenekelőtt Németország és Japán. A tervek szerint pénteken hivatalosan ratifikált záródokumentum törli ezt a fogalmat.

Joschka Fischer felszólalásában hangsúlyozta, szükség van a BT kibővítésére, hogy szélesebb képviseletet nyújtson és hatékonyabb fellépést biztosítson a  XXI. század kihívásaival szemben. A német külügyminiszter egyben sajnálatát fejezte ki, hogy az ENSZ reformja körüli vita háttérbe szorítja a leszerelés és a terrorizmus kérdését.

Az ENSZ-közgyűlés által kedden jóváhagyott, felhígított záródokumentumból hiányzik a terrorizmus meghatározása, a dokumentum nem tesz említést a leszerelésről és a tömegpusztító fegyverek terjesztésének tilalmáról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Amnesty International: több ország szabotálja az ENSZ-csúcsot

Az Amnesty International (AI) szerint több ország arra készül, megakadályozza a szeptember közepi, New York-i ENSZ csúcson az emberi jogokkal kapcsolatos határozatokat. Az AI által említett országok között van Fehéroroszország, Oroszország, Venezuela, Vietnám, Szíria és az bizonyos kérdésekben az Egyesült Államok.

MTI Világ

Sólyom szerint megreformált ENSZ-re van szükség

A magyar köztársasági elnök szerint az ENSZ elismerésre méltó módon szolgálja az emberiség legjobb törekvéseit, megújításának lehetősége és szükségessége ugyanakkor erőteljesebb, mint valaha, hogy megfelelő választ tudjon adni a globális kihívásokra, a régi és az új fenyegetésekre.

MTI Világ

Japán nem mondott le az állandó ENSZ BT-tagságról

Japán nem mondott le arról az igényéről, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) állandó tagja legyen, de nem fogja sürgetni a szavazást a világszervezetben a Brazíliával, Németországgal és Indiával közösen benyújtott indítványáról.