szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Izrael déli részén előkerült lelet tanúsága szerint Dávidról és Góliátról szóló bibliai történet valóságos személyekről szól(hat).

A Bar-Ilan Egyetem régészei egy cseréptöredékre bukkantak Tell esz-Safi környékén, azon a helyen, ahol egykoron a filiszteusok Gáth nevű városa állt, az a település, ahonnan a legenda szerint Góliát származott - olvasható a Lenta című orosz hírportálon.

A cseréptöredéken, amely minden valószínűség szerint egy ivócsésze darabkája, a tudósok két szót fedeztek fel, amelyek a régészek feltételezése szerint a Góliát nevét jelölik. Ez valódi áttörést jelent - vélekedett a leletről Aren Maeir, a Bar-Ilan Egyetem régészeti fakultásának dékánja.

A cseréptöredék az időszámítás előtti kilencedik századból származik, vagyis a csészét semmiképpen sem birtokolhatta a legendás Góliát, kinek történetét a Kr. e. XI. századra teszik a tudósok.

"A régészek ugyan nem bukkantak Góliát kővel átütött koponyájára, ám első ízben sikerült bizonyítékot találnunk arra, hogy Dávid, az izraeli pásztorfiú és filiszteusok óriása közötti párviadaláról szóló bibliai történet a valóság elemeire épül - vélekedett Aren Maeir, Bar-Ilan Egyetem régészeti fakultásának dékánja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Panoráma Tech

Európa és Amerika szétválásáról mesélő dínóleletek

Portugál paleontológusok az Allosaurus fragilis tucatnyi kövületét találták meg Andresben. Korábban Észak-Amerikában bukkantak rá ugyanerre a fajra, így a leletek pontosabb magyarázatot adhatnak arra, hogyan és mikor alakult ki az óceán, amely elválasztja Európát és Amerikát.

MTI Kult

Szenzációs leletre bukkantak Egyiptomban

Legfeljebb Tutanhamon sírjának mesés kincseihez mérhető, szenzációs felfedezés küszöbén áll az a lengyel-egyiptomi régészeti expedíció, amely I. Amenhotep fáraó érintetlen sírkamráját készül feltárni a Királyok Völgyében.