szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bush felszólította a kínai vezetést, hogy adjon több szabadságot népének. Az amerikai elnök négy ázsiai országban tesz hivatalos látogatást.

George Bush amerikai elnök Japánba látogatott, ahol felszólította Kínát, hogy adjon több politikai szabadságot népének, és követendő példaként állította elé Peking fő ellenségét, Tajvant, amelynek társadalma a gazdasági nyitással szerinte sikeresen fejlődött az önkényuralomtól a demokráciáig.

„A modern Tajvan szabad, demokratikus és virágzó. A szabadság kiteljesítésével tette gyarapodóvá népét. A kínai nép több szólás- és vallásszabadságot akar, az állami ellenőrzéstől való mentességet, szabadon akarja nyomtattatni a Bibliát és más szent szövegeket, anélkül hogy félnie kellene a munkatábortól” - jelentette ki.

A beszélő viszony megteremtésére szólította fel ismét Kínát és Tajvant, amely szerinte elengedhetetlen ellentétük békés megoldásához. Megerősítette viszont, hogy Washington továbbra is az „egy Kína” elvet vallja, és óva intette a feleket attól, hogy bármelyik egyoldalúan a status quo megváltoztatására törekedjen.

Bush három kategóriába sorolta az ázsiai országokat: a demokráciákra (Japán, Dél-Korea és Tajvan), azokra az országokra, amelyek már „közelednek a szabadság felé, de még nem értek oda” (Kína) és a totalitárius rendszerekre (Burma és Észak-Korea).

Bush kedden érkezett Kiotóba, nyolcnapos ázsiai körútja első állomására. Az elnök részt vesz az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) fórumán, amelyet az idén a dél-koreai Puszanban rendeznek meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Tajvan-Kína: két fél, vagy egy egész?

Tajvan elutasította pénteken Peking ajánlatát a kínai-tajvani viszony új meghatározására, és leszögezte, hogy csak a két kormány közötti megállapodásokat fogadja el érvényesnek.

MTI Világ

Történelmi kínai-tajvani találkozó

Történelmi megbeszélést tartott pénteken Pekingben Lien Csan volt tajvani alelnök, az ellenzékben lévő Kuomintang párt vezére és Hu Csin-tao, a Kínai Kommunista Párt főtitkára, államfő.