szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A globális felmelegedés okolható a jegesmedvék agresszív viselkedéséért Oroszországban – vélekednek a Természetvédelmi Világalap (WWF) szakemberei csütörtökön közzétett jelentésükben.

Egyre ingerültebbek az orosz jegesmedvék. Oroszország sarkkörön túli részén januárban medvetámadásban halt meg egy kamasz fiú, három állatot pedig agresszivitása miatt le kellett lőni.

A WWF szakemberei szerint a jegesmedvék viselkedése szorosan összefügg a jégmezők olvadásával és közvetve a globális felmelegedéssel. A jegesmedvék ugyanis gyakran a jégtáblákon "csónakázva" közelítik meg a szárazföldet, amikor zsákmányra vadásznak. Mivel azonban a jégtáblák később alakulnak ki, a jegesmedvéknek igen nagy távolságokat kell úszniuk, gyakran az életüket kockáztatva.

Azok a ragadozók, amelyek végül elérik a szárazföldet, annyira kiéhezettek, hogy még a falvakba is bemerészkednek, és nekirontanak az embereknek.

A WWF 2003-ban nagyszabású tervbe kezdett az oroszországi jegesmedvék megmentéséért. A szervezet finanszírozza a Wrangel-szigeti rezervátumot, és különböző partszakaszok védetté tételét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Rémisztő adatok a globális felmelegedésről

Az Európai Környezeti Ügynökség (European Environment Agency – EEA) eddig nem ismert adatokat tett közzé a széndioxid és más üvegházhatást keltő gázok uniós kibocsátásáról. Az adatok meglehetősen riasztónak tűnnek, amit az EU hivatalnokai is elismertek. Közben az amerikai National Science Fundation tanulmánya arról számolt be, hogy 125 nagy északi tó egyszerűen eltűnt a globális felmelegedés miatt.

MTI Tech

Már mérhetők a globális felmelegedés hazai hatásai

A globális felmelegedés növény- és állatvilágra gyakorolt hatását EU-s források bevonásával vizsgálják tudósok Magyarországon, az eredményeket összehangolt nemzetközi kutatásoknál hasznosíthatják majd – közölte Fekete Gábor akadémikus.

hvg.hu Tech

A globális felmelegedés rettenetes hideget hozhat Európára

A Golf-áramlat az utóbbi években jelentősen meggyengült, s egyre kevesebb meleg tengervizet képes szállítani a Brit-szigetek és Észak-Európa körzetébe, aminek Európa drasztikus lehűlése lehet a vége. Paradox módon mindezért a globális felmelegedés a felelős.

Panoráma Tech

A globális felmelegedés és a trópusi viharok

Az elmúlt 30 év alatt a trópusi viharok pusztító képessége kétszeresére nőtt, miközben a tengervíz átlaghőmérséklete csak alig fél fokkal emelkedett, és a két dolog között van összefüggés – állítja Kerry A. Emanuel, az amerikai MIT egyetem atmoszféra-kutatója, aki elméletét a Nature című brit tudományos folyóiratban ismertette.

MTI Világ

Globális felmelegedés – tragikus olvadás

A sarkvidéki jég olvadása, amely a globális felmelegedésre vezethető vissza, nem új jelenség, a jégperem visszahúzódásában mindössze az az újdonság, hogy a folyamatot az ember idézte elő.

MTI Világ

A szélsőséges hideg is lehet a globális felmelegedés jele

A kemény hideg nem mond ellent a globális felmelegedés folyamatának, amely továbbra is tart. Az utóbbi évtizedek klímaváltozásának egyik jellegzetességét éppen az időjárási szélsőségek adják - erről beszélt Zágoni Miklós fizikus, az ELTE oktatója.

hvg.hu Tech

Új cáfolhatatlan bizonyítékok a globális felmelegedésre

A Föld légkörének felmelegedését bizonyító újabb jelentés látott napvilágot, amelyben az American Association for the Advancement of Science (A Tudományos Haladás Amerikai Társasága) sorolja fel a bizonyítékokat, s számol be az emberi tevékenység nyomán járó rettenetes pusztulásról.

hvg.hu Tech

A globális felmelegedés fokozottan érint egyes területeket

A University of Missouri egyik klímakutatója megvizsgálta az elmúlt 70 millió év hőmérsékletváltozási mintáit, és arra a következtetésre jutott, hogy a fosszilis tüzelőanyagok használata és a megnövekedett széndioxid kibocsátás nem egyenletesen jelentkezik a Földön. A változások egyes területeket fokozottabban érintenek, mint másokat.

MTI Kult

Nálunk jobban érződik a globális felmelegedés?

A globális felmelegedés jelensége Magyarországon erősebben érzékelhető a világátlagnál - állította Dunkel Zoltán, az Országos Meteorológiai Szolgálat elnöke A klímakutatás enciklopédiája című könyv bemutatóján.