szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A közel-keleti válság tartós megoldása akkor lehetséges, ha Irán a modernizálódás útjára lép, beilleszkedik a nemzetközi közösség rendjébe és a békés együttélést vállalni képes iszlámot képviseli - adja közre gondolatait Henry Kissinger a The Washington Post-nak írt elemzésében.

A máig jelentős befolyású véleményformálóként jelen levő volt amerikai külügyminiszter szerint a libanoni és gázai háborúskodás némileg elvonja a figyelmet a közel-keleti válság gyökeréről, Iránról.
 
A szakértő reményei szerint a közel-keleti viszály fordulópontot jelenthet Teherán magatartásában, mert felismerheti, hogy a válságnak nem kívánt következményei lehetnek.
 
Kissinger leszögezi: Irán kettős kihívást jelent. A modernizmus iránti törekvése közben atomfegyver megszerzésére törekszik, mert számára ez a modern állam hatalmi jelképe. Ugyanakkor ez a törekvés olyan izzó vallási szélsőségesség formáját ölti, amely a muszlim Közel-Keletet évszázadokon át akadályozta a modernizálódásban. Teherán csak úgy képes feloldani ezt az ellentétet, ha a békés együttélést elfogadó iszlámot fogja képviselni.
 
Az amerikai diplomácia volt vezetője szerint egy modern, erős és békés Irán a stabilitás és a haladás bástyájává válhatna a térségben. Ehhez azonban a teheráni vezetésnek el kell döntenie: egy ügyet vagy egy nemzetet képvisel, szent küzdelmet folytat-e, vagy a nemzetközi együttműködést választja.
 
Irán láthatóan nem hozott még döntést ebben a kérdésben, vagy rossz döntést hozott a nemzetközi stabilitás szempontjából. A libanoni válság viszont remélhetőleg a realizmus hangjaival erősíti Teherán nézeteit.
 
Henry Kissinger úgy látja: amennyiben Irán továbbra is ragaszkodik a perzsa birodalmi hagyomány és az iszlám hevesség ötvözéséhez, úgy elkerülhetetlen lesz az összeütközés az Egyesült Államokkal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Irán csapdába csalta Izraelt Libanonban?

Egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy az izraeli kormány és hadsereg által három héttel ezelőtt gyors nagytakarításnak gondolt libanoni hadjárat elhúzódó és tragikus fejezetként vonul be a zsidó állam és arab szomszédai viszonyának konfliktusokban gazdag történetébe. A véres harcok végső kimenetele még bizonytalan, ám egyet meg lehet jósolni: a konfliktus nyomán a szélsőségesek megerősödése várható mindkét oldalon.

hvg.hu Világ

Irán megzsarolta az ENSZ Biztonsági Tanácsát

Irán vasárnap figyelmeztette az ENSZ Biztonsági Tanácsát: ne fogadjon el vele szemben az urándúsítás felfüggesztésére kényszerítő határozatot, mert ez "halálra ítélné a diplomáciai erőfeszítéseket és súlyosbítani a térség válságát".

MTI/hvg.hu Világ

Eddig több mint félezer halottja van a harcoknak

Izrael 48 órára függessze fel légi csapásait Dél-Libanonban, miután Kana városban legalább hatvan civil meghalt egy izraeli támadásban. Eközben azonban a Hezbollah sem marad nyugton: csak vasárnap 156 rakétát lőtt ki izraeli célpontokra. Az ENSZ BT nem marasztalta el Izraelt a kanai bombázás miatt. A háborúnak eddig több mint félezer halottja van.

hvg.hu Világ

Iráni katonák csatlakoztak a Hezbollah gerilláihoz

Az iráni Forradalmi Gárdai egységei segítik a Hezbollah Izrael ellen viselt háborúját, Szírián keresztül több iráni katona holttestét szállították Teheránba – közölték libanoni források a WorldNetDaily (WND) újságnak. Izrael szerint a Hezbollahot a szír titkosszolgálat is segíti.