szerző:
euractiv/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Új esélyekkel és új kihívásokkal is jár a romániai magyarság számára, hogy Románia január 1-jétől az Európai Unió tagja lesz - mondta szombaton Marosvásárhelyen Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke a Szövetségi Képviselők Tanácsának (SZTK) ülésén.

Markó emlékeztetett, hogy az RMDSZ programjának szerves része volt az integráció. A szövetség mindig is szorgalmazta, hogy Románia, illetve a romániai magyarság mielőbb beléphessen az integrációs szervezetbe. Az Európai Bizottság országjelentése zölt jelzést adott Románia január 1-jei csatlakozásának, ami azt jelenti, hogy az RMDSZ teljesítette az általa kitűzött feladat egyik felét. A belépéstől a teljes integrációig azonban még sok mindent kell tenni - hangsúlyozta a politikus.

A romániai magyar közösség számára kétségtelenül új esélyeket jelent a csatlakozás, hiszen ezáltal együtt lesz - határok nélkül - a magyarországi magyarokkal, ezen kívül a fejlődés előtt is utat nyit. De a jövőben szembe kell nézni új kihívásokkal, választ kell adni arra, hogy Románia és a magyar közösség milyen állapotban kerül be az EU-ba.

A bizottsági jelentés örömteli romániai fogadtatásával kapcsolatban Markó felhívta a román politikai erők figyelmét a kisebbségi kérdésre. Utalt arra, hogy az RMDSZ-nek még a kormánykoalícióban helyet foglaló partnerei is mindent megtesznek a kisebbségi törvény parlamenti vitájának lassításáért. Emlékeztetett, hogy az országjelentés is szorgalmazza a kisebbségi törvény elfogadását. Markó bírálta a demokrata és liberális koalíciós partnereket, amiért úgy tesznek, mintha a román parlamentben többséget alkotnának, és az RMDSZ megkérdezése nélkül is dönthetnek például az európai uniós tisztségviselők jelölésénél.

Beszédében az elnök ismét hitett tett az autonómia különböző formáinak a megvalósítása mellett, összhangban az egy héttel korábban Csíkszeredában rendezett önkormányzati konferencián hozott határozatokkal. Ennek résztvevői a kulturális autonómia mellett a területi autonómia megteremtését is szorgalmazták, Markó Béla pedig ott javasolta a magyar nyelv hivatalossá tételét a Székelyföldön. A román politikai életben ez éles visszhangokat váltott ki, de Markó szerint ez automatikus, rutinszerű reagálás volt, ami az elmúlt másfél évtizedet jellemezte hasonló kérdésekkel kapcsolatban. Ma azonban már a román civil társadalmon belül sokan árnyaltabban, átgondoltabban kezelik az autonómia témáját, egyetértő hangok is hallatszanak már soraikban.

Markó az autonómia ügyét a decentralizáció folyamatával hozta ismét összefüggésbe, hangsúlyozva, hogy mindez Románia egészének a fejlődését szolgálná. Ehhez alkotmánymódosításra, aktív törvényhozási munkára van szükség. Markó szerint azonban nem szabad azt az illúziót táplálni, hogy az elkövetkező időszakban e téren radikális módosításokat lehet elérni. De addig is lehet és kell is cselekedni a meglévő törvényi keretek között, folytatni kell a decentralizációt - hangsúlyozta a politikus.

A szónok ismételten érintette az RMDSZ szerepét a jelenlegi román kormánykoalícióban. Emlékeztetett arra, hogy eddig ezt a koalíciót csak az integrációs cél tartotta össze, senki sem merte veszélyeztetni az uniós belépést. Mi fogja ezt a koalíciót összetartani január 1-je után? - tette fel a kérdést az elnök, aki szerint a jövő év elején a partnereknek újra kell tisztázniuk egymáshoz való viszonyukat, újra kell gondolniuk a kormányporgramot. A romániai magyarságnak mindenesetre nem érdeke a koalíció szétesése, sőt annak inkább a a megerősítése a cél.

Markó Béla felháborodottan beszélt arról, hogy a mai romániai közéletben nem olyan fontos kérdések állnak a figyelem középpontjában, mint amilyen például a decentralizáció, hanem arról folyik a legnagyobb vita, hogy ki álljon a titkosszolgálatok élén, mely párt embere irányítsa ezeket a hivatalokat. A rendszerváltás után másfél évtizeddel még mindig az a fontos, hogy a titkosszolgálatok mely párthoz tartozzanak? - tette fel a kérdést a szónok, aki szerint ez azt feltételezi, hogy a titkosszolgálatoknak hatással kell lenniük a politikai életre. Ezt az RMDSZ nem fogadhatja el – mondta Markó Béla.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Fúrják az MKB romániai terjeszkedését

A szerintük alacsony felvásárlási árral érvelve, egy szűk, kisrészvényesi csoport próbálja megakadályozni, hogy a Magyar Kereskedelmi Bank (MKB) megvásárolja Romániában a Romexterra Bankot.

hvg.hu Autó

A Ford megvenné a Daewoo egykori romániai gyárát

Alig száradt meg a tinta a román állam és a Daewoo között, a koreai cég egykori craiovai gyárának 60 millió dollárért való, Bukarest általi visszavásárlásáról kötött szerződésen, a Ford csúcsvezetősége máris bevetette nehéztüzérségét Calin Popescu Tariceanu miniszterelnöknél.

hvg.hu Világ

Románia nyomozás nélkül hazaküld egy terrorgyanús irakit

Furcsa módon nyomozás, kivizsgálás nélkül utasítja ki Románia az országból azt a Mahmoud Chaker nevű iraki állampolgárt, akiről a legjelentősebb titkosszolgálat, a SRI korábban feltételezte, hogy Bukarestben izraeli célpontok ellen készít elő terrorakciókat.

euractiv.hu Világ

Hatmillió eurót kap Románia hulladékkezelésre

Az Európai Fejlesztési Bank (EBRD) 6,2 millió eurót hitelez Románia egyik déli megyéjének, Argesnek, ahol a pénzzel átfogó hulladékkezelési programot indítanak be. Szomszédunknál ez a második ilyen jellegű projekt, a moldovai országrészben lévő Bacau megyei után. Az ISPA-program keretében összesen 18,3 millió euró áll rendelkezésre EU-konform hulladékkezelési gyakorlat kialakítására.

MTI Gazdaság

Románia ötödik a munkahelyteremtési listán

Romániában a külföldi befektetéseknek köszönhetően 12 400 új munkahely keletkezett tavaly, főként az autóiparban, s ezzel az ötödik helyen volt Európában, megelőzvén többek között Magyarországot, Németországot és Spanyolországot - írja a Ziarul Financiar című román gazdasági lap.

Világ

Átvilágítják a romániai magyar lapok vezetőit

Miután a Civic Media nevű egyesület már benyújtotta a Securitate iratait tanulmányozó hivatalnak (CNSAS) a román média főszerkesztőinek, főszerkesztő-helyetteseinek, főmunkatársainak, politikai elemzőinek, publicistáinak, közvélemény-formáló munkatársainak háromszáz névből álló listáját, az Új Magyar Szó országos napilap is összeállított egy hasonló névsort, a vezető magyar újságírókról, valamint a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének (MÚRE) vezetőiről.

MTI Világ

Jóváhagyták Románia és Bulgária csatlakozását

Az Európai Bizottság elfogadta végső jelentését Románia és Bulgária EU-csatlakozásáról, s ennek végkövetkeztetése: mindkét ország 2007. január 1-jétől megkaphatja az EU-tagsággal járó jogokat és kötelezettségeket - jelentette be kedden délután Strasbourgban, az Európai Parlament ülésén José Manuel Barroso, az EU-bizottság elnöke.

MTI Gazdaság

Winkler: Románia január 1-jén csatlakozik az unióhoz

Az Európai Bizottság szeptember 26-án teszi közzé a Romániáról szóló országjelentését, s abból kiderül, hogy a szomszédos ország 2007. január elsejétől védzáradék, vagy egyéb megszorító körülmény nélkül fog csatlakozni az unióhoz - erről a várakozásáról Winkler Gyula, a román kormány kereskedelmi és gazdasági minisztere beszélt.