A kommentár szerzője, Bohumil Dolezal, a magyar ügyekben rendszeresen megszólaló cseh politológus a legolvasottabb cseh napilapban pontokba szedve taglalta a budapesti események tanulságát.
Eszerint a tüntetők által kiváltott ricsaj a magyar forradalom iránti szörnyű tiszteletlenség kifejezője. Az 1956. október 25-én megtartott Kossuth téri tüntetés 200 ember életébe került. A mai tüntetőket semmi ilyesmi nem fenyegeti, ezért nekik könnyű most tüntetni - írja Dolezal.
Hangsúlyozza: magyarként soha nem választaná sem az MSZP-t, sem Gyurcsányt. A törvényes választás eredményének megmásítása utcai botrányokkal „a demokrácia érdekes felújítása”. Nem lenne jobb egyáltalán megszüntetni a választásokat? - teszi fel a kérdést a szerző.
Dolezal ezután kitér arra, hogy a Fidesz népszavazást próbál keresztülvinni a nyugdíjakról, egészségügyről és az oktatásról. Egyrészt előre sejthető, hogy olyan problémákról lesz szó, amelyekről a civilizált országokban tilos népszavazást tartani, másrészt pedig furcsa, ha éppen egy konzervatív párt próbálkozik megkerülni a parlamenti demokráciát a közvetlen demokrácia segítségével- fűzi hozzá.
Mindaz ami történt, csak kiegészíti azt a mozaikképet, amely azt ábrázolja, hogyan néz ki ma a posztkommunista Közép-Európa. Lengyelországban a konzervatív fundamentalisták kormányoznak két szélsőséges párt segítségével. Szlovákiában a szocialista populisták vannak hatalmon két szélsőséges párt segítségével. Csehországban már fél éve nincs kormány, s mindkét fél olyan érzékeny intézményről huzakodik, mint a rendőrség. Magyarország, amely eddig bizonyos értelemben kívül állt ezen, most nyilvánosan bejelentkezett ebbe a társaságba. Nyugaton pedig elmondják: uramisten, kit is vettünk fel magunk közé! - fejezi be írását Bohumil Dolezal.
A budapesti eseményekről cikkezik a cseh sajtó
Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc fél évszázados évfordulója alkalmából Budapesten lezajlott események kiegészítik azt a mozaikot, amely jól mutatja, hogyan is néz ki ma Közép-Európa - írja szerdai kommentárjában a cseh Mladá Fronta Dnes.

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Érvénytelen népszavazásra hivatkozik Orbán Viktor, amikor a Pride elutasítottságáról beszél
Még több százezer szavazatra lett volna szükség ahhoz, hogy érvényes legyen a 2022-es referendum, mégis ezt tekinti a kormány a népakarat megnyilvánulásának.
Az aszállyal a kormány se tud mit kezdeni: jelentősen drágult a HVG bevásárlókosara júniusban
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Annyira alacsony a Duna vízállása, hogy figyelmeztetést adott ki a rendőrség
Alkotmánybírósághoz fordul az Országos Bírói Tanács az igazságügyi törvények miatt
Tizenhárom év börtönre ítéltek Oroszországban egy volt védelmi miniszterhelyettest
Timur Ivanovot a bíróság különösen nagy értékű sikkasztásban, valamint bűnszövetkezetben elkövetett, ugyancsak különösen nagy értékű pénzmosásban találta bűnösnek.
Szeretettel Brüsszelből: több mint egy éve kormány nélkül Európa fővárosa
Szertefoszlik Orbán legyőzhetetlenségének mítosza
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
Timothy Garton Ash: Milosevics sorsa várhat jövőre Orbánra
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.
Várkonyi Andrea: A fanyalgóknak és a kötekedőknek azt kellene látniuk, hogy mi legalább segítünk
„Ne hagyja magát!” – Orbán Viktor támogatásáról biztosította a Csík Zenekar énekesnőjét
A Quimby azt kéri a Pride után, hogy minden szervező szóljon nekik, mielőtt rendezvényeken használnák a zenéiket
Megöltek egy nőt Bácsalmáson
A tettes a korábbi élettársa volt, aki a támadás folyamán életveszélyesen megsebesítette a közös gyereküket, majd magával is végzett.