szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Meghalt Markus Wolf, az egykori NDK legendás hírű hírszerzési főnöke - közölte csütörtökön az elhunyt menye.

Wolfot, aki a 60-as évektől 1985-ig állt a keletnémet állambiztonsági minisztérium (Stasi) külföldi felderítési osztályának élén, álmában érte a halál. 83 éves volt.

A korábbi NDK hírhedt kémfőnöke, aki több mint két évtizeden keresztül irányította a Stasi külföldi felderítését, közvetlenül Németország újraegyesítése előtt külföldre menekült. Előbb Moszkvában bujkált, majd Ausztrián keresztül hazatért. A hazatérést megelőző időszakban előkelő helyen szerepelt a német hatóságok által körözött személyek listáján.
 
Hazatérése után hosszas bírósági huzavonát követően egy düsseldorfi bíróság 1993-ban, hazaárulás vádja alapján, hat év börtönbüntetésre ítélte. Az ítéletet később felfüggesztették, s Wolfot feltételesen szabadlábra helyezték.
 
Az elmúlt években idős kora ellenére rendkívül sokat szerepelt a nyilvánosság előtt. Több könyve jelent meg, a legutóbbi 2002-ben A barátok nem halnak meg címmel. A könyv hosszú időn keresztül előkelő helyen tanyázott a legkelendőbb német könyvek listáján.

Markus Wolf apja, Friedrich Wolf orvos és drámaíró, testvére, az 1980-ban elhunyt Konrad filmrendező volt, a család a 30-as, 40-es években emigrációban élt Moszkvában. Markus Wolf az Ulbricht-csoporttal tért haza Kelet-Németországba, s egész fiatalon került a csúcsra a hírszerzésnél.

A nyilvánosság sokáig nem is tudta, hogyan is néz ki, Nyugaton hosszú időn keresztül "arc nélküli embernek" számított. Csak a 80-as évek elején sikerült Stockholmban lencsevégre kapni; a napszemüveget viselő kémfőnök fényképe címlapfotó lett a világ számos újságában.

Wolf nem a keletnémet rendszerváltás nyomán vált meg az akkor felszámolt Stasitól, hanem már 1986-ban elhagyta "a céget". Azt hangoztatta, hogy a Szovjetunióban beindult peresztrojka átértékelési folyamatot indított el benne.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Bundestagban kísért a Stasi

Marianne Birthler, a volt keletnémet állambiztonsági minisztérium (Stasi) iratainak gondozását, feldolgozását végző intézmény vezetője egy pénteki interjúban sürgette, hogy az új parlamenti képviselőket világítsák át.

euractiv.hu Világ

Willy Brandt neve a Stasi-hírforrások listáján

A berlini archívum a héten közzétett egy „kommunista dossziét”, amely Willy Brandt korábbi nyugat-német vezető politikust is hírforrásként jelölte meg. Szakértők szerint egyértelmű, hogy Brandt tudtán kívül szolgált információkkal.

MTI Kult

Stasi-film nyerte a Német Filmdíjat

Egy keletnémet lehallgató tiszt, az egykori állambiztonsági minisztérium (Ministerium für Staatssicherheit - Stasi) egyik alkalmazottjának lelki átváltozásáról szóló film, A mások élete (Das Leben der Anderen) nyerte pénteken este Berlinben az idei Német Filmdíjat.

Világ

Elárverezték a Stasi-főnök plecsnijeit

Heinrich Mielke, az egykori NDK Stasi néven ismert és rettegett állambiztonsági szolgálatának főnöke hagyatékából árvereztek el a rendjeleket, érméket és más tárgyakat a hétvégén Hamburgban.

MTI Világ

Spiegel: neves politikusok a "Stasi-források" listáján

Neves, még élő, vagy már elhunyt politikusok is szerepelnek azok között, akiket az egykori keletnémet állambiztonsági minisztérium (Stasi) nem hivatalos munkatársakként tartott nyilván, aktát nyitott róluk, nyilvánosan, vagy nem nyilvánosan elhangzott megállapításaikat összegezték azokban, "forrásnak" tekintették őket.

MTI Világ

A Stasi XVI. Benedeket is megfigyelte

A keletnémet állambiztonsági minisztérium (Stasi) 1974-től kezdve Joseph Ratzinger teológiaprofesszort, a mai XVI. Benedek pápát is megfigyelés alatt tartotta.