szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A guantánamói fogolytábor bezárását követelték az Amnesty International aktivistái szombaton Budapesten az Amerikai Egyesült Államok nagykövetsége előtt, néhány héttel a börtön fennállásának ötödik évfordulója előtt.

A nagykövetség előtt tiltakozók egy ketrecbe zárva, narancssárga rabruhában, fejükön fekete csuklyával hívták fel a figyelmet a guantanamói rabok helyzetére.
   
"Elismerjük és egy pillanatig sem vonjuk kétségbe azt, hogy vannak emberek, akik veszélyt jelenthetnének, viszont már rég látjuk, hogy Guantánamot nem megoldásnak, hanem a nemzetközi jog kijátszásának használják" - mondta Fodor Márk az Amnesty Magyarország vezetője.
   
Fodor hozzátette, az akció apropójául szolgált, hogy az USA a napokban újabb, 178 cellából álló börtönt nyitott meg a táborban, ahová több mint negyven rabot már átszállítottak.
   
A genfi egyezmény tiltja a kínzást, a kegyetlen, az emberi méltóságot sértő bánásmódot Guantánamóban ugyanakkor semmibe veszik ezeket az alapvető emberi jogokat - áll az Amnesty International közleményében.
   
Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter 2006 tavaszán londoni látogatásán kijelentette, az Egyesült Államok csak addig akarja fenntartani a guantánamói támaszponton működő tábort, amíg az szükséges, és "örömmel zárja majd be, ha a körülmények ezt megengedik". Elmondta, hogy már több száz személyt engedtek szabadon, vannak azonban olyanok a táborban, akiket nem lehet biztonsággal visszaengedni hazájukba.
   
George Bush amerikai elnök 2001 végén adott parancsot a tábor létrehozására, az első rabokat 2002. január 11-én szállították Afganisztánból Guantánamóba.
   
A börtön megnyitása óta összesen mintegy nyolcszáz embert tartottak fogva a táborban. Jelenleg körülbelül 430 fogvatartott van Guantánamón, akik 35 különböző nemzetiséghez tartoznak. Eddig egyetlen foglyot sem ítélt el az Egyesült Államok bűncselekmény miatt - mutat rá az Amnesty International.
   
A guantánamói tábort a 19. század végén hozták létre, a 20. század elején pedig az Egyesült Államok bérbe vette a telepet a kubai államtól.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Hamarosan hazatérnek a guantanamói foglyok

Hamarosan visszatér Afganisztánba az a 96 afgán állampolgár, akiket a Kuba szigetén lévő guantánamói amerikai börtöntáborban tartanak fogva - jelentette be szerdán kabuli sajtókonferenciáján az afgán belügyminisztérium tanácsosa.

MTI Világ

Megölték magukat tiltakozásképp a guantanamói foglyok

Öngyilkos lett három fogoly a guantánamói amerikai börtöntáborban, feltehetően közös megegyezés alapján, tiltakozva fogva tartásuk ellen - közölte szombaton az amerikai kormányzat egy magas rangú tisztségviselője, illetve Miamiban az amerikai déli parancsnokság.

MTI Világ

Guantanamóból foglyokat engedtek el

Szabadon engedtek nyolc pakisztáni foglyot az Egyesült Államok afganisztáni és Kuba szigetén működő katonai börtöneiből, és már haza is érkeztek - jelentették be Iszlámábádban.

MTI Világ

Washington Post: ideje jogi útra terelni Guantanamót

A szövetségi legfelsőbb bíróság helyesen tette, hogy megfedte George Bush amerikai elnököt a terrorizmus elleni harc egyoldalú jogfelfogásáért - írja a The Washington Post kommentárjában azzal kapcsolatban, hogy a taláros testület jogszerűtlennek minősítette és leállította a guantánamói foglyok feletti ítélkezésre létrehozott különleges katonai bizottságokat.

MTI Világ

Hetvenöt éhségsztrájkoló Guantanamón

A guantanamói amerikai haditengerészeti támaszponton levő börtönben éhségsztrájkot folytató foglyok száma hetvenötre emelkedett a - közölték az amerikai hadsereg illetékesei.