szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mind a publicisztikában, mind a történetírásban tartja magát az a nézet, hogy Ernesto Che Guevarát a CIA gyilkoltatta meg Bolíviában. Most, csaknem 40 évvel Che halála után jelent meg Vincenzo Vasile író, a L'Unitá című olasz baloldali lap tudósítója és Mario J.Cereghino történész Che Guevara Top Secret című könyve, amelyből kiderül: az USÁ-t meglepetésként érte a hír.

© AP
A szerzők kutatásaik során tanulmányozhatták az amerikai kongresszus által felszabadított dokumentumokat, jelentéseket, levélváltásokat, diplomáciai utasításokat, amelyek az Egyesült Államok és a bolíviai bábkormány közötti viszony kevésbé ismert oldalaira is rávilágítanak. A dokumentumok bizonyítják, hogy amikor kezdett bezárulni Guevara és társai körül a gyűrű, az amerikaiak élve akarták elkapni, mert attól tartottak, hogy meggyilkolása esetén a körülötte kialakuló nimbusz sokat árthat nekik. Walter Rostow, az amerikai nemzetbiztonsági hivatal egyik különleges tanácsadója később így írt róla: "Guevara megölése ostoba dolog volt, bár bolíviai szempontból érhető."

És miközben La Niguerából eltüntették a parancsnok és társainak holttestét, az amerikai külügyminisztérium egyik jelentése máris az előzetes aggodalmak bekövetkeztére hívja fel a figyelmet.

"Guevara haláláért a szokásos rosszakat, az amerikai imperializmust, a zöldsapkásokat, a CIA-t fogják okolni. A latin-amerikai baloldali sajtó elkezdte kanonizálását. Bolivárhoz, El Cidhez, Spartacushoz hasonlítják."

A kötet lerombolja az amerikai titkos szolgálatok hatékonyságával kapcsolatos mítoszt - írta a Corriere della Sera című olasz napilap. Számukra a Guevara-jelenség sokáig az előítéletek, dezinformációk, tévutak ködébe volt burkolva. 1965-ben például, amikor eltűnt Havannából, a CIA egy időben több országban vélte tudni tartózkodási helyét. Amikor pedig a bolíviai kormány többször jelezte a castroisták mozgolódását az országban, ezt úgy értékelték, hogy Barrientos elnök "feltupírozza" az ügyet, hogy több támogatáshoz jusson.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Monitor

Che Guevara-fotók és -imázsok

A világ legtöbbet másolt fotójának tartják a Che Guevarát hős gerillaként ábrázoló 1960-as Korda-fényképet, amelynek utóéletéről, kultikus jelképpé, divatcikké válásáról nyílt kiállítás Londonban. Havannában ezzel egy időben megjelent a forradalmár életéről készült első multimédiás kiadvány.