szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jose Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke és Angela Merkel német kancellár egyaránt elfogadhatatlannak nevezte, hogy Oroszország leállította öt közép-európai országnak az olajszállítását, anélkül, hogy konzultációkat folytatott volna velük.

Az olajat szállító, illetve azt tranzitáló országok nem hozhatnak a szállítást érintő intézkedéseket konzultáció nélkül - szögezte le Jose Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke hangsúlyozva, hogy a moszkvai döntés "aggodalomra ad okot", mégha az közvetlen ellátási kockázatot nem is okoz a fogyasztó országoknál.
 
Barroso ezt Berlinben fejtette ki; Barroso és az EU bizottsága a német kormánnyal tartott kedden közös ülést.
 
Angela Merkel kancellár osztotta Barroso véleményét. Az ilyen döntés "megingatja a bizalmat és lehetetlenné teszi a bizalmon nyugvó együttműködés kiépítését" - hangsúlyozta Merkel, aki Moszkva és Minszk tudomására fogja hozni, hogy az energiatémát érintő viták esetén a "minimum" a konzultáció.
 
Oroszország hétfőn állította le a Druzsba olajvezetéken történő szállításait, azután, hogy az olaj megcsapolásával vádolta meg Fehéroroszországot.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu/MTI Gazdaság

Nincs gáz, van olaj!

Magyarország stratégiai olajkészlete több mint három hónapra elegendő, a gazdasági miniszter szerint ez a kőolajszármazékok forgalmazásban nem lesz fennakadás. A környező országoknak jobbára 2-4 hónapra elegendő olajkészletük van, a "válság" elhúzódására nem számítanak.

HavariaPress Gazdaság

Egyelőre kivárnak a magyar hatóságok az olajügyben

Még kivárnak a hazai hatóságok az oroszországi kőolajszállítás leállása ügyében. Ha azonban néhány napon belül nem rendeződik Oroszország és Fehéroroszország azon konfliktusa, Magyarország az Adria kőolajvezeték felől pótolja majd a Barátság kőolajvezeték kiesését. A Mol egyelőre tartja árcsökkentési előirányzatát.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Leállt a hozzánk érkező kőolaj a Barátság vezetéken

Leállt a Barátság vezetéken a kőolajszállítás Magyarországra, de a kőolaj és a kőolajszármazékok forgalmában nem kell fennakadásra számítani, sem az ellátás biztonsága, sem a Mol árpolitikája nem változik - ígérik az illetékesek. Oroszország vis maiorra hivatkozik, szerintük nem szegtek szerződést.

MTI Gazdaság

Nem kapnak orosz olajat a lengyelek

Hétfőre leállt az orosz olajszállítás Lengyelországba és Németországba a Barátság-vezetéken, közölték a lengyel PERN vezetéküzemeltetőnél hétfő reggel.

HavariaPress Gazdaság

Olajvezeték: leállásra számít Szlovákia is

Ha nem rendeződik gyorsan Oroszország és Fehéroroszország olajszállítási vitája, akkor Szlovákia is olaj nélkül maradhat. Hétfőn még elegendő olajat kapott északi szomszédunk a Barátság vezetéken.