szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Zimbabwéval szembeni uniós büntetőintézkedések kiterjesztését készül kezdeményezni a brit miniszterelnök, rémisztőnek és szégyenletesnek minősítve az afrikai országban uralkodó helyzetet.

"Nyomást fogunk gyakorolni az EU-ban annak érdekében, hogy terjessze ki a 2002-ben bevezetett szankciókat" - mondta Tony Blair szerdán a brit képviselőházban a kérdések és válaszok órájában, hozzátéve, véleménye szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsában és Emberi Jogi Tanácsában is lépéseket kell tenni a hararei kormánnyal szemben. A zimbabwei helyzetet "rémisztőnek, szégyenletesnek és teljességgel tragikusnak" nevezte.

Harare a múlt hét végén megakadályozta ellenzéki személyiségek külföldre távozását, a sajtószabadságot pedig régóta korlátozza. A hét végén egy tiltott ellenzéki gyűlésen való részvételük miatt őrizetbe vettek, majd brutálisan megvertek egy ellenzéki vezetőt és 49 hívét.

Zimbabwe külügyminisztere hétfőn kiutasítással fenyegette meg a nyugati diplomatákat arra az esetre, ha pénzügyi vagy diplomáciai támogatást nyújtanának a hararei kormány ellenzékének, amivel még jobban megnehezítette, hogy a nemzetközi közösség figyelemmel kövesse a saját népe elnyomásával és a gazdaság tönkretételével vádolt kormány tevékenységét.

A francia külügyminisztérium szerdai értékelése szerint a nyugati diplomaták kiutasítása "nem vezet máshoz, mint az ország még nagyobb elszigeteltségéhez". A minisztérium szóvivője visszautalt arra, hogy külföldi diplomaták ellátogattak zimbabwei kormányellenes tüntetések sérültjeinek betegágyához. "Ez (...) a feladatuk része és az emberi jogok tiszteletben tartása melletti elkötelezettségünket mutatja" - fogalmazott.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Teljeskörű földállamosítás Zimbabwében

Az összes földbirtok államosítását célzó tervet jelentett be kedden Robert Mugabe zimbabwei elnök kormánya, felülírva az elmúlt négy év agrárreformnak nevezett intézkedés-sorozatát.

MTI Világ

Kényszer-kitelepítések Zimbabwében

A munkanélküliek műveljenek földet ahelyett, hogy az amúgy is zsúfolt városi szegénynegyedeket növelik - így indokolta Morris Sakabuya zimbabwei lakásépítési miniszter kormányának azt a nemzetközileg hevesen bírált eljárását, hogy több százezer városi munkanélkülit erővel vidékre telepíttetett a városi szegénynegyedekből.