szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyértelműen szándékos pusztításnak látszik a pozsonyi Petőfi-szobor ellen elkövetett támadás: az ismeretlen tettesek valamilyen eszközzel levágták a költő és a múzsáját jelképező szoboralakok kezét, a március 15-iki koszorúkból pedig a szlovák nemzeti jelképet formáló kettőskeresztet építettek a szobor előtt.

Az MTI pozsonyi tudósítójának értesülése szerint aligha férhet hozzá kétség, hogy szándékos szoborgyalázás, egyértelmű roncsolás történt, mert a jelzett csonkolásokon túlmenően a szobor minden sérülékenyebb részét "lefaragták." A költő kivont kardját elvitték, a kőhárfa és számtalan márványtöredék a földön szétszórva hever a szobor körül, a koszorúk sokaságából épített kettőskereszt pedig egyértelmű üzenetként olvasható, ez lévén a szlovák államiság szimbóluma - vélekednek a helyszínen tartózkodó szemtanúk. 

Egyes vélemények szerint az ismeretlen szoborrongálók Szili Katalin háromnapos felvidéki körütazásának óráira időzítették a szobor elleni támadást. 

Petőfi Sándor pozsonyi szobra csak az 1911-es felavatást követő évtizedben állhatott háborítatlanul a város központi terén. Csehszlovákia megalakulása után a szobrot bedeszkázták, évtizedekig egy istállóban hevert, majd az 1956-os magyar forradalom csehszlovákiai hatásait megelőzendő egy félreeső ligetben ismét felállították. Ezen a helyen a következő évtizedek alatt a szobor számos csonkolást és gyalázást ért meg, mígnem hat éve létrejött az emlékbizottság, amely a óvárosi önkormányzat hozzájárulásával kijárta, hogy a szobor új, védettebb helyre kerüljön. Időközben Petőfi szobrát közadakozásból, szlovák és magyar kormányzati hozzájárulással felújították, a város egyik védett díszkertjében állították fel, ahol most az eddigi legsúlyosabb rongálást kellett elszenvednie.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Fodor: szégyenteljes, ami a Petőfi-szobornál történt

Szégyenteljes, hogy az árpádsávos zászlókkal, tojásokkal, kövekkel és palackokkal felfegyverkezett kisebbség előre felkészülve megzavarta a Fővárosi Önkormányzat megemlékezését a Március 15. téren - közölte Fodor Gábor.

MTI Itthon

Megrongálták egy budapesti templom emlékművét

Ismeretlenek kifeszítették és elvitték a budapesti, VIII. kerületi Rezső téri Magyarok Nagyasszonya templom külső oszlopcsarnokában található emlékműből a keresztet vivő Krisztust - közölte Varga Miklós Péter plébános kedden.

hvg.hu Kult

Szobor Budapesten a Paris Match fotóriporterének

Az 1956-os forradalom ötvenedik évfordulója alkalmából felavatták fel Jean-Pierre Pedrazzini, a Paris Match fotóriporterének mellszobrát. A fotós alakja legendássá vált; a forradalom napjaiban készült képei és tragikus halála miatt. Pedrazzinit a budapesti Köztársaság téren érte halálos lövés.

MTI Parlament

Megrongálták a Fidesz szombathelyi irodáját

Ismeretlen tettesek hétfőre virradóra megrongálták Szombathelyen a Fidesz Szent Márton utca 10. szám alatt lévő irodáját - közölte Marton Zsolt, a párt szombathelyi önkormányzati frakciójának vezetője.

MTI Itthon

Megrongáltak egy szoborcsoportot a Gellért-hegyen

Megrongálták a Gellért-hegyi víztározó fölötti területen álló, Filozófiai kert nevű szoborcsoportot, amely az emberiség történetét meghatározó vallásalapítóknak állít emléket.

MTI Itthon

Jogerős határozat a turulszobor elbontására

Jogerős határozatot hozott a Fővárosi Közigazgatási Hivatal a XII. kerületi turulszobor ügyében; a szobrot 30 napon belül el kell bontani - erősítette meg a Népszava információját a hivatal vezetője.

MTI Itthon

Egyelőre helyén marad a XII. kerületi Turul-szobor

A XII. kerületi Turul-szobrot a már jogerősen lezárult államigazgatási eljárás alapján bontani lehetne, a jelenleg zajló bírósági felülvizsgálati eljárás végéig azonban a helyén marad - közölte a fővárosi közigazgatási hivatal vezetője.