szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy rendkívül jó állapotban fennmaradt, a II. századból származó hatalmas fürdőkomplexumra bukkantak Rómában amerikai régészek.

A mintegy kéthektáros fürdő valószínűleg egy korabeli "milliárdos", egy bizonyos Quintus Servilius Pudens - Hadrianus császár barátja - többszintes rezidenciájának a része volt.

A Villa delle Vignacce parkban több mint két hónapja folyó feltárás során gazdagon díszített termek, boltívek, pompás mozaikpadlók, márvány illemhelyiségek és egy kezdetleges fűtési rendszer maradványaira bukkantak a kutatók. A felfedezett fürdő szokatlanul nagy alapterületű, ám a régészek egyelőre nem tudják, hogy nyilvános fürdőként működött-e vagy a tulajdonos kiváltságos vendégei számára volt fenntartva.

A római hatóságok egyelőre nem határoztak arról, hogy a frissen felfedezett ókori rom látogatható lesz-e a nagyközönség számára.

Az ókori Rómában nagy kultúrája volt a rituális fürdőzésnek, amelynek során a fürdőzők váltakozó hőmérsékletű termek egész során sétáltak keresztül, és hol hideg-, hol forróvizes medencékben mártóztak meg. A közfürdők látogatása nemcsak a pihenést és a test méregtelenítését szolgálta, hanem társasági esemény is volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Mégsem a Nílus a világ leghosszabb folyója

A legújabb mérések szerint az Amazonas a világ leghosszabb folyója. Eddig a Nílust tartották annak, de bebizonyosodott, hogy míg ez utóbbi "csak" 6.695 km, addig az Amazonas 6.850 km hosszú - írta a Corriere della Sera című olasz napilap.

MTI Tech

Próbaüzembe állt a világ legnagyobb teleszkópja

Ha a Föld korong lenne, akkor ezentúl a Kanári-szigetekről látni lehetne egy Moszkvában égő gyertya fényét vagy egy Ausztráliában úton lévő autó fényszóróját. Most már mindenesetre adva van az ehhez szükséges óriás teleszkóp.

MTI Tech

Mamutölő farkasok maradványaira bukkantak Alaszkában

Alaszkában olyan farkasok maradványaira bukkantak amerikai kutatók, amelyek képesek voltak a mamutokat is elpusztítani. A robosztus állatok 12 ezer évvel ezelőtt haltak ki, körülbelül akkor, amikor elfogytak a táplálékul szolgáló mamutok és bölények.