szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Japán kutatóknak sikerült négy generáción át sertéseket klónozni. A malac két hete jött világra Tokióban a Meidzsi Egyetem laboratóriumában.

"Ezzel először sikerült ilyen nagyságú állatot több, egymást követő generáción át klónozni" - mondta Nagasima Hirosi biológus, a projekt vezetője. Ez az eljárás komoly problémát okozott eddig, mert az öröklési anyag több generáción át jelentősen rosszabbodhat.

A japán tudósok azt remélik, hogy kísérleteik révén további ismereteket szerezhetnek a sertések szerveinek átültetési lehetőségeiről, elsősorban a hasnyálmirigy emberbe való transzplantációjáról.

Nagasima úgy véli, egy napon lehetségessé válik, hogy cukorbetegek sertéshasnyálmiriggyel éljenek tovább, ezért a mostani kísérletek igen fontosak lehetnek a további szervátültetési vizsgálatokhoz.

Amerikai kutatók korábban egerek generációit klónozták, de a sertések biológiailag hasonlóbbak az emberhez, mint az egerek - hangsúlyozta a japán tudós.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

ÚJABB KLÓNEGÉR

A gödöllői Mezőgazdasági Biotechnológiai Kutatóközpontban (MBK) december első hetében megszületett - és azóta is jó...

MTI Tech

Egészséges utódokat hozott a világra az első klónmacska

A texasi egyetemen mesterséges beavatkozás nélkül termékenyítette meg egy kandúr a klóncicát, amelyet 2001-ben "hoztak létre" a kutatók. A jószág szeptemberben szülte meg kicsinyeit, ám a kutatók a biztonság kedvéért csak a minap jelentették be az örömhírt, s azt is, hogy a kiscicák jól vannak.