Oroszország több mint egymillió négyzetkilométernyi területet szerezne meg, a jeges-tengeri kontinentális talapzat területének csaknem felét. A terület rendkívül gazdag ásványi kincsekben, így kőolajban és földgázban. E kincsek kiaknázására még négy ország: az Egyesült Államok, Kanada, Norvégia és Dánia formál jogot. Az orosz törekvések ezekben az államokban nem keltettek lelkesedést, viszont a lehetőségek kiváltották számos külföldi üzletember érdeklődését.
Trutnyev emlékeztetett arra, hogy Oroszország 1997-ben csatlakozott az ENSZ tengerjogi konvenciójához, és már 2001-ben beadta kérelmét a határ kijelölésére. A világszervezet titkársága átadta azt az illetékes bizottságnak, amely kiegészítéseket kért: térképeket, továbbá geológiai bizonyítékokat arra, hogy a Lomonoszov- és a Mengyelejev-hátság a kontinentális talapzat folytatása. Ami pedig a jelenlegi határ pontos koordinátáit illeti, a bizottság arra jutott, hogy azokat a Norvégiával, az Egyesült Államokkal, Kanadával és Dániával a talapzat találkozásánál, illetve a felségvizeken húzódó közös határok pontos meghatározását követően kell kijelölni.
A nyári Arktyika 2007 expedíció célja éppen az volt, hogy bizonyítékot szerezzen arra: a jeges-tengeri talapzathoz tartozónak tekintett Lomonoszov- és Mengyelejev-hátság az orosz kontinentális talapzat folytatása, és így Oroszországhoz tartozónak tekintendő - mondta Trutnyev. Lesöpörte azokat a véleményeket, amelyek szerint kellően meggyőző bizonyítékok szerzéséhez olyan fúrásokra lett volna szükség a Jeges-tenger fenekén, amelyeket Oroszország technikailag nem tud elvégezni. "Az expedíció résztvevői különböző módszerekkel komplex geofizikai vizsgálatokat végeztek, s ezek eredménye kellően alátámasztja, hogy a két hátság kontinentális jellegű" - mondta.
Trutnyev hangsúlyozta: amennyiben az orosz kérelmet az ENSZ bizottsága jóváhagyja, ezzel Oroszország szuverén jogot nyer arra, hogy felderítse és kitermelje az ásványi nyersanyagokat, kábeleket és csővezetékeket fektessen a kiterjesztett kontinentális talapzaton. A határ kitolása sok tízmillió tonna kőolajjal és földgázzal növelné Oroszország tartalékait.
"Jelenleg a Lomonoszov- és Mengyelejev-hátság kontinentális jellegének csak a geológiai bizonyítékai állnak rendelkezésre. Az ENSZ bizottsága által kért batimetriai térképek még hiányoznak, ezeknek elkészítése a védelmi minisztérium feladata. Csak a hiányolt részek pótlása után nyújthatja be Oroszország újra kérelmét az ENSZ illetékes bizottságához, s a tervek szerint ez 2010-ben lesz meg" - mondta Trutnyev a lapnak, hozzátéve, hogy akkor majd a külügyminisztériumnak is be kell kapcsolódnia.