Nem félünk eléggé
Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.
Nemzetközi lapszemle az európai népesség és a migráció viszonyáról, a harcias német külügyminiszterről, Fico feltételéről, hogy az oroszok elleni szankciók mellé álljon, és a szlovák és magyar kormányfőt ért kemény kritikákról.
Tavaly az Európai Unión belül Lettországban és Magyarországban csökkent a legnagyobb mértékben a lakosság száma: a letteknél 9,9, a magyaroknál 4,7%-kal. De az egész EU-ban demográfiai válság fenyeget, mivel többen halnak meg, mint ahányan születnek. A múlt évben csakis a bevándorlásnak köszönhetően nőtt a népességszám a közösségben – összesen egy millióval, ami rekord.
Ezt tartalmazza az Eurostat legfrissebb jelentése, amely hozzáteszi, hogy a magyar gondokat külön tetézi a migráció kemény korlátozása, pedig a földrészen még több külföldről érkező munkaerőre van szükség, ha ellensúlyozni akarják az alacsony születésszámot, illetve a társadalmak elöregedését. A jelenlegi helyzet ugyanis súlyos terheket ró az egészségügyi és szociális ellátásra, valamint emberhiányt okoz a gazdaságban. Ám sok kormány leengedi a sorompókat az illegális határátlépések előtt, mivel igyekszik megtartani a szavazópolgárok támogatását, ily módon jobbra tolva az egész uniót. A Frontex ez év első felében 76 ezer határsértést regisztrált – írja a Teleraph.
Ugyanakkor vannak államok: Írország, Franciaország, Ciprus, Luxemburg, Málta és Svédország, amelyben 2024-ben több gyerek látta meg a világot, mint amennyien meghaltak, de hozzájuk is jócskán mentek migránsok.
Bécsi látogatása alkalmából a német külügyminiszter úgy foglalt állást, hogy Oroszország nem hagyja békében élni a németeket – írja a Neue Kronen Zeitung. Igazolásul Johann Wadephul rámutatott, hogy Moszkva masszívan fegyverkezik, támadásokat hajt végre a digitális térben, szabotázsakciókat követ el és dezinformációs kampányokat folytat.
Azon van, hogy belülről megossza Európát és megingassa annak rendszerét. Olyan katonai és társadalmi ellenerőt kell felmutatni vele szemben, aminek köszönhetően Putyinnak eszébe sem jut, hogy rátámadjon Németországra vagy annak partnereire.
A berlini diplomácia vezetője támogatja, hogy a nyugatról kapott fegyvereket Ukrajna oroszországi célpontok ellen is bevethesse. Moszkva ugyanis terrorizálja az ukrán civil lakosságot, és ezt a világ egyetlen állama sem venné csak úgy, egyszerűen tudomásul.
Akit megtámadnak, annak joga van a védekezésre, éspedig ott, ahonnan a hadművelet kiindul, mondja Wadephul. A fegyveres viszály azonnal lezárulna, ha Kreml ura letenne nagybirodalmi álmairól. Ám Moszkva nem kész a tűzszünetre.
Robert Fico szlovák kormányfő közölte: feladja ellenkezését a legújabb uniós szankciócsomaggal szemben, ha keddig létrejön a megállapodás és így országa kompenzációt kap, amiért leválik az orosz gázról. A határidő azzal függ össze, hogy két nap múlva várhatóan szavaznak a tervezett intézkedésekről a tagállamok külügyminiszterei – írja a Bloomberg.
Fico változatlanul ellenzi, hogy elzárják az orosz energiaforrást, mert szerinte az növeli az árat és árt a szlovák gazdaság versenyképességének. Mégis hajlandó rá, ha cserébe Brüsszel segít lenyomni a magas tranzitdíjakat, pénzügyi segítséget ad a szlovák háztartásoknak és cégeknek, ha megdrágul az energiahordozó, illetve jogi garanciát nyújt, amennyiben a Gazprom beperli Pozsonyt a hosszú távú szállítási szerződés felmondása miatt.
A politikus elismerte, hogy igen kemény megbeszélést folytatott a kérdésről a német kancellárral.
Egy német zöld EP-képviselő úgy nyilatkozott, hogy „az már tényleg mindennek a legalja”, amit Orbán és Fico Oroszország kapcsán művel. Sergey Lagodinsky szerint idáig mindig sikerült megtörni a szankciók ügyében a két politikus ellenállását, ám az mégsem járja, hogy „ez a két Putyin-rajongó” nem hajlandó vállalni az újabb megtorló intézkedéseket, miközben naponta emberek halnak meg Ukrajnában.
Egyébiránt úgy véli, Trump hagyja, hogy az orosz elnök megalázza a háborúról folyó tárgyalások során. Hiszen idáig kisiklatott minden amerikai javaslatot, a Fehér Ház mégsem változtat irányvonalán, ami logikai alapon érthetetlen. Az ukrajnai helyzet szerinte igen veszélyes, az oroszok már elvesztették minden gátlásukat, és ehhez csak bátorítást kapnak Trump közönye folytán – írja a Frankfurter Rundschau.
Nyitókép: Somogyi Tibor
Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.
Költséghatékony és magas minőségű szolgáltatások érhetők el, akár a teljes munkavállalói körre, akár csak a kulcspozícióban lévő alkalmazottakra.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Cunamiként zúdítja a kormány a támogatásokról szóló bejelentéseket, ám ezek valójában azt mutatják, hogy az állam továbbra is igyekszik kivonulni a szociálpolitikából.