szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A "Gyurcsány szorult helyzetben" című elemzés írója, Reinhard Olt, a konzervatív napilap bécsi tudósítója a cikk alcímében arra mutat rá, hogy a pártján belüli botrányok komoly csapást jelentenek a kormányfőre. A tapolcai frakcióülésről kiemelte, hogy a frakcióvezetés a "lusta", azaz a bizottsági ülések több mint a feléről távolmaradó képviselők lecserélésben állapodott meg.

Olt beszámol róla, hogy a pártelnök-kormányfő "tisztasági csomagját" nem egyeztette a frakcióval, hanem a médián keresztül hozta nyilvánosságra. A legnagyobb felzúdulást azzal váltotta ki, hogy főállású parlamenti képviselők státusának bevezetését követelte. Ha erre sor kerülne, a képviselők parlamenten kívüli befolyása, illetve bevételi forrásai megszűnnének – mutatott rá a cikkíró, utalva rá, hogy többen vannak olyanok, akik képviselők és polgármesterek is egyben.

Gyurcsány tavalyi "hazugságbeszéde" óta a szocialisták népszerűsége messze elmarad az ellenzéki szövetség, a Fidesz népszerűségétől, javulásra nincs kilátás. Épp ellenkezőleg: szocialista politikusok és funkcionáriusok különböző botrányokba történő belekeveredése még sötétebbé teszi a képet  – fogalmaz a cikkíró, hozzátéve, hogy Gyurcsány párton belüli ellenfelei egyre hangosabban méltatlankodnak. Riválisa, Szili Katalin mindezt ugyan visszafogottan teszi, ám szociális, gazdasági és kisebbségpolitikai kérdésekben mind jobban láthatóan Gyurcsány ellen foglal állást.

A pártelnök korábbi támogatottsága észrevehetően csökkent  – írta a lap, idézve a szocialista Szanyi Tibor újságírók előtt elhangzott, kendőzetlen kijelentését, amely szerint "Gyurcsány nélkül is menni fog, ha az élet úgy kívánja". A FAZ szerint Gyurcsánynak oka volt arra, hogy "tisztasági csomagjával" előre meneküljön.

Ezzel összefüggésben a cikkíró arra utalt, hogy kapcsolatba hozták a Zuschlag-üggyel, amely mögött fiatal szocialista politikusok korrupciógyanús hálózata húzódik meg. Az újság ezt követően részletesen ismerteti az ügyet, utalva arra: a vizsgálatok szerint a Zuschlag nevéhez fűződő fiktív alapítványok kasszájába Gyurcsány Ferenc ifjúsági és sportminisztersége idején folytak be különböző pénzek.

Az újság rámutatott: a miniszterelnök állítása, miszerint nem tudott a szabálytalanságokról, ellentétben áll Debreczeni József publicista azon állításával, amely szerint Gyurcsány annak idején előtte jelentette ki: sportminiszterként "minden döntést maga akar meghozni". Ezekben az ellentmondásokban  – mint Olt fogalmaz  – Orbán Viktor és frakcióvezetője csak a jéghegy csúcsát látja. Orbán azután "sajátos csavart" ad a botránynak, azt hangoztatva: "mindez jelzés arra, hogy kormányszinten uniós pénzeket loptak el". Azaz a "Zuschlag-modell" a kormány munkájára általánosságban jellemző  – idézte a Fidesz vezetőjének nyilatkozatát a FAZ.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

FAZ: Magyarország radikális kúra előtt áll

Radikális kúra előtt áll Magyarország, a térség még mindig vonzó befektetési célpontja az Európai Unió országai között, arányosan számítva, a legnagyobb deficithalmozó - írta hétfői számában a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

MTI Itthon

FAZ: Gyurcsány külpolitikai irányvonala kétségeket ébreszt

Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök külpolitikai irányvonala a kétségeket táplálja a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) szombati kommentárja szerint. A német konzervatív napilap bécsi keltezésű, terjedelmes írásának bevezetőjében emlékeztetett arra, hogy a magyar kormányfő a közelmúltban Romano Prodi olasz miniszterelnökkel folytatott tárgyalásain az Európai Unió által favorizált Nabucco gázvezetéket részesítette előnyben az orosz Kék Áramlat meghosszabbításával szemben.

MTI Gazdaság

FAZ: Magyarország Közép-Európa problémás országa

Magyarország gazdasági problémái miatt egy ideje már Közép-Európa problémás országának számít - állapítja meg elemzésében a Frankfurter Allgemeine Zeitung internetes kiadása, amelyet a Magyar Nemzet idézett. A német lap szerint különösen súlyos gondokat okoz a nyolc százalékot meghaladó költségvetési hiány.

hvg.hu Gazdaság

FAZ: menedzser a magyar jegybank élén

Menedzser a magyar jegybank élén címmel a német Frankfurter Allgemeine Zeitung kedden újabb tudósításban foglalkozott azzal, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Simor Andrást jelölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) élére.

MTI Gazdaság

Csányi és Hernádi a Frankfurter Allgemeine Zeitungban

A közép-és kelet-európai régióban vannak olyan vállalkozások, amelyeknek partnerek nélkül is sikerült "a példa nélkül álló feljutás az európai első ligába", s ezt ügyes, nyitott menedzsereknek köszönhetik - írta szombati számában a Frankfurter Allgemeine Zeitung,