szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Heves harcok törtek ki vasárnap a Libanoni-hegységben kormánypárti és ellenzéki fegyveres csoportok között, ugyanakkor Bejrútban és Tripoliban visszatért a nyugalom – közölték libanoni biztonsági források.

Robbanások dörejét lehetett hallani még Bejrútban is. Az összecsapások kora délután kezdődtek Ajtat településen Valid Dzsumblatt drúz vezető kormánypárti fegyveresei és síita harcosok között rakétavetőkkel és gépfegyverekkel. A harcok egy nappal azután robbantak ki, hogy az ellenzéki Hezbollah síita mozgalom két támogatójának meggyilkolásával és egy harmadik elrablásával vádolta meg Dzsumblatt embereit.

Tripoliban délután elcsendesedtek a harcok, miután a hadsereg megjelent a város északi bejáratánál és járőrözni kezdett a korábbi összecsapások övezetében. A kormánypárti fegyveresek és a Hezbollahot támogató síita alavita harcosok nehézfegyverekkel vívott összecsapásaiban egy nő életét vesztette és többen megsérültek az észak-libanoni nagyvárosban. Biztonsági források szerint körülbelül 7000 ember menekült el az utcai harcok elől, számos ház és üzlet kiégett.

A fővárosban, Bejrútban a szunnita kormányerők és a Hezbollah síita milicistái közötti többnapos összecsapások után vasárnap virradóra visszatért a nyugalom, miután a Hezbollah és szövetségesei megkezdték fegyvereseik kivonását az előző nap elfoglalt nyugati városrészből. Legalább 44 halottja és 128 sebesültje van az öt napja tartó libanoni harcoknak, amelyek azután kezdődtek, hogy a Nyugat-barát kormány törvénytelennek nyilvánította a Szíria és Irán által támogatott Hezbollah katonai távközlési hálózatát. Az 1975 és 1990 közötti polgárháború óta a mostani a legsúlyosabb válság az arab országban.

A libanoni helyzetről tanácskoznak Kairóban az Arab Liga külügyminiszterei zárt ajtók mögötti, rendkívüli értekezletükön. Diplomáciai források szerint a külügyminiszterek várhatóan fel fogják szólítani a libanoni politikai erőket, hogy hozzanak létre nemzeti egységkormányt, válasszák meg államfőnek Michel Szulejman tábornokot, a hadsereg főparancsnokát, ezt követően pedig dolgozzon ki új választási törvényt "egy politikusokból, értelmiségiekből és semleges felekből" álló szakmai csoport.

XVI. Benedek pápa is szólt a libanoni válságról a Szent Péter-bazilikában bemutatott pünkösdvasárnapi miséjében. Elítélte a libanoni fegyveres összecsapásokat, s párbeszédet sürgetett. Felszólította a libanoniakat: hagyjanak fel az erőszakos akciókkal, amelyek "a jóvátehetetlen felé viszik az országot".

Izrael attól tart, hogy Irán ellenőrzése alá vonja Libanont és a Gázai övezetet a Hezbollah libanoni ellenzéki mozgalom, illetve a Gázai övezetet uralma alatt tartó Hamász radikális palesztin szervezet révén - közölte vasárnap Matan Vilnai izraeli miniszterelnök-helyettes. Mindazonáltal hangsúlyozta, hogy Izraelnek nem szabad beavatkoznia Libanonban, noha nyitva kell tartania a szemét, figyelemmel kell kísérnie, hogy mi történik a szomszédos országban. A miniszter szerint Izraelnek nagyon ébernek kell lennie, miután a Hezbollah fegyveresei egy időre megszállták Bejrút egyes részeit, és fel kell készülnie arra, hogy a helyzet rosszabbra fordulhat. "De az a benyomásom, hogy a libanoniak el fogják kerülni a polgárháborút, mert volt már részük benne."

Libanoni biztonsági források arról számoltak be, hogy vasárnap reggel izraeli repülőgépek alacsony magasságban elrepültek Dél-Libanon felett, megsértve ezzel az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1701. számú határozatát, amely lezárta az Izrael és Hezbollah közötti 34 napos háborút.

Izrael 2006-ban vívott háborút Libanonban a Hezbollah ellen, miután a síita szervezet sorozatosan rakétával támadta Észak-Izraelt, és a közös határon megölt, illetve elrabolt izraeli katonákat.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A libanoni kormány engedett a Hezbollahnak

A libanoni hadsereg visszavonta szombaton a kormány két korábbi intézkedését, amely miatt az ellenzéki Hezbollah síita szervezet fegyveresei előző nap elfoglalták Bejrútnak a Nyugat-barát kormány ellenőrzése alatt álló részeit. A Hezbollah üdvözölte a hadsereg döntését, és bejelentette: visszahívja fegyvereseit Bejrút utcáiról.