szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egész Franciaország boldog - mondta Nicolas Sarkozy francia államfő, aki a Párizs közeli Villacoublay katonai repülőterén fogadta a kolumbiai gerillák fogságából több, mint hat év után kiszabadult Ingrid Betancourt-t.

A kolumbiai-francia kettős állampolgárságú politikusnő a francia elnöki különgépen családja, Bernard Kouchner külügyminiszter és francia újságírók kíséretében érkezett Párizsba.

"Egész Franciaország boldog és nem győzi csodálni, ahogy ön visszatér; mosollyal, erősen, méltósággal. De azt is tudnia kell, hogy csodálatos családja van, akik küzdöttek és soha nem adták fel. Büszkék önre, de ön is büszke lehet rájuk" - hangsúlyozta a francia elnök.

"Mindent Franciaországnak köszönhetek" - jelentette ki Ingrid Betancourt, hangsúlyozva, hogy a hat és fél év fogságot azért sikerült túlélnie, mert a dzsungelben a kolumbiai rádiót mindennap hallgatta és onnan tudta, hogy Franciaország küzd kiszabadításáért.

A kolumbiai hadsereg fegyver nélküli, "tökéletes" túszszabadítási akciója Betancourt szerint Franciaországnak köszönhető, mert amikor elrabolták, kiszabadulásának egyetlen alternatívája a "véres katonai beavatkozás" volt. Egy ilyenre sor is került a hat és fél alatt, melynek során két túsz meghalt. Betancourt még elnökjelöltként azért küzdött, hogy a hadsereg ne indítson támadást a gerillák ellen a túszok kiszabadításáért, hanem üljön le velük tárgyalni.

Ingrid Betancourt három amerikai személlyel és 11 kolumbiai katonával szerdán nyerte vissza szabadságát. A kolumbiai védelmi minisztérium tájékoztatása szerint a négy hónapja tervezett, és a francia hatóságok előtt is titokban tartott akciót a kolumbiai hadseregnek a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) nevű szervezet gerillái közé beépült hírszerzői hajtották végre Alvaro Uribe kolumbiai elnök irányításával. A védelmi miniszter azt is elárulta, hogy az akció azért volt lehetséges, mert az egyik gerilla feleségét letartóztatták és az alapvető információkkal szolgált a FARC-ról.

A svájci RSR francia nyelvű rádió pénteken viszont azt állította, hogy a gerillaszervezet átállt tagjai húszmillió dollárt kaptak a 15 túsz szabadon engedéséért. A rádió szerint az egész szabadulási műveletet csak megrendezték, s így Uribe elnöknek nem kellett megtagadnia azt a politikát, hogy nem tárgyal a gerillákkal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!