"Büntet minket az Úr, Isten elpusztít bennünket (szerbeket)" - mondta. "A szerb nép mindig is áruló volt, és az is marad" - tette hozzá keserűen Dusa, miközben szakadó eső verte az alig huszonöt házból álló falut.
Akárcsak Karadzics, Petnica számos lakója hagyta el a falut a szebb jövő reményében. A boszniai szerbek egykori vezére serdülőként került el faluból, előbb Montenegróban, majd Szarajevóban folytatott tanulmányokat. Amikor még élt az édesanyja, Jovanka Karadzsics, a meglepetésszerű látogatókat, főként a nemzetközi igazságszolgáltatás leginkább körözött szökevényéről információk után kutató újságírókat egyértelműen kedvesebben fogadták. De 2005-ben, Jovanka 83 éves korában bekövetkezett halála óta még a közeli család, így fivére, Luka is ritkán látogat a faluba.
Petnicában Karadzsics elfogása után olyan a hangulat, mint egy nemzeti gyász idején. Egy férfi, aki a nevét nem árulja el, kijelenti: a faluban senki sem fog beszélni az őrizetbe vételéről. "Tudjuk, hogy elfogták, de senki sem akar erről beszélni" - mondja, hozzátéve, hogy Petnicában fájdalmas, sőt veszélyes dolog erről az eseményről vitázni. "Azok, akik támogatják Karadzsicsot, úgy hiszik, hogy soha nem fogják el, azok pedig, akik bűnözőnek tartják, azt gondolják, hogy a letartóztatása politikai bohózat, és nem kívánnak belekeveredni" - tette hozzá. Petnica többi - szemmel láthatólag dühös - lakója minden kommentártól elzárkózik.
A 63 éves Radovan Karadzsicsot hétfőn fogta el Szerbiában a szerb titkosszolgálat. Tizenhárom évvel azután került rács mögé, hogy a hágai Nemzetközi Törvényszék körözést adott ki ellene. Többek között azzal vádolják, hogy a boszniai szerb hadsereg akkori vezérkari főnökével, Ratko Mladiccsal - aki továbbra is szökésben van - kitervelte a kelet-boszniai Srebrenicában elkövetett népirtást, ahol 1995-ben közel 8 ezer muzulmán férfit és fiút gyilkoltak meg. Ez volt a legsúlyosabb tömeggyilkosság Európában a második világháború óta.