szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Abszurdnak tűnő jelenetek játszódtak le a hétvégén a Közel-Keleten: a Fatah palesztin szervezet tagjai összekötött kézzel, félmeztelenül, bekötött szemmel vonultak át Gázából izraeli területre ahelyett, hogy a radikális Hamászhoz tartozó "testvéreik" kezére adták volna magukat.

Annak a mintegy 180 Fatah-tagnak a többsége, akik a hét végén kitört véres palesztin belvillongás nyomán kerültek Izraelbe, Ciszjordániában találhat új otthonra. Az első kontingens már hétfőn megérkezett a Fatah által ellenőrzött nyugati partra.

A gázai menekültek egytől-egyig a Hillesz-klánhoz tartoznak, amely a Fatah szövetségesének számít a tavaly június óta a Hamász ellenőrzése alatt álló Gázai övezetben. A hétvégi összecsapások és a klántagok menekülése láttán Mahmúd Abbász palesztin elnök, a Fatah vezetője arra adott utasítást, hogy az Izraelbe menekült palesztinokat a zsidó állam hatóságai küldjék vissza Gázába. Mintegy harminc személy eleget is tett az elnök kérésének - a Hamász pedig nyomban a határ átlépése után őrizetbe vette őket.

Abbász meglepő döntésének a hátterében alkalmasint egy tavalyi "rendezetlen számla" áll. 2007 júniusában, amikor a Hamász véres katonai puccsal magához ragadta a hatalmat a Gázai övezetben, a Hillesz-klán finoman háttérbe húzódott, dacára a Fatahhoz fűződő szoros kapcsolatainak. A családi klán által irányított, mintegy 2000 fegyveresből álló magánhadsereg nem avatkozott be a harcokba, amelyek a Fatah megalázó vereségével értek véget. "Abbász elnök alighanem meg akarta őket leckéztetni azért, mert tavaly nem segítettek az embereinek - most hát ő miért segített volna nekik?" - vélekedett hétfőn egy palesztin újságíró.

A Hillesz-klán menekülésével "elesett" a Fatah utolsó bástyája a Gázai övezetben. "Abbász el akarja kerülni annak a látszatát, hogy az Izrael által három évvel ezelőtt kiürített tengerparti földsávot teljesen átengedi a Hamásznak - írta a Háárec című izraeli újság, katonai körökre hivatkozva. - Ezért adott utasítást arra, hogy a menekültek térjenek vissza Gázába."

Más források szerint a palesztin elnök szombati döntését az a félelem motiválta, hogy a Hillesz-klán tagjainak szökése esetleg tömeges menekülésre késztetheti a Fatah híveit a Hamász uralma alatt álló Gázai övezetből. Abbász csak azután módosította álláspontját, hogy a vasárnap visszatért 32 klántagot nyomban őrizetbe vették. A jeruzsálemi védelmi minisztérium viszont azt közölte, hogy a szökevények visszatérését Izrael állította le, miután értesült arról, hogy az első csoport tagjait letartóztatták Gázában, s életük veszélyben forog.

A Hamász szóvivője azt állította, hogy a Hillesz-klán tagjait "szívesen látják" a Gázai övezetben, biztonságukról a hatóságok gondoskodnak. Számi Abu Zuhri ugyanakkor hozzátette azt a baljós mondatot, miszerint az, hogy a klán tagjai Izraelbe szöktek, "bizonyítja, hogy törvénysértésben vettek részt". A törvénysértőkre pedig manapság rossz idők járnak Gázában.

Július végén két emberjogi szervezet arról számolt be, hogy mind a Hamász, mind a Fatah megkínozza foglyait. Prominens példa volt erre az ARD német televízió gázai operatőrének esete. Szavah Abu Szaifot hivatalos indoklás szerint azért vették őrizetbe, mert a Hamász illetékesei szerint az ARD "nem tárgyilagosan" tudósít a földsávban zajló eseményekről. A valódi ok azonban inkább az lehetett, hogy az operatőrt - akinek elengedéséért maga a tv-társaság elnöke lépett sorompóba - a Fatah szimpatizánsai közé sorolják Gáza urai. Szaif végül ötnapi fogság és durva megkínozás után szabadult ki.

A Fatah és a Hamász új viszálya egy július 25-i merényletre vezethető vissza: aznap rakéta talált el Gáza városában egy gépkocsit, s a benne utazó öt Hamász-tag életét vesztette. Az iszlamista radikális szervezet nyomban a Fatahot vádolta a támadás végrehajtásával, és válaszul őrizetbe vette a rivális szervezet több tucat tagját. Erre föl a Fatah is letartóztatta a Hamász számos hívét a Nyugati parton.

Szufján Abu Zaida, a néhai közös palesztin kormány Fatah által delegált tagja szerint a július 25-i incidens és annak következményei új mélypontot jelentenek a két szervezet viszonyában. "Ha valaki olyan választás előtt áll, hogy vagy megöli saját népe, vagy letartóztatja az ellenség, s ebben a helyzetben inkább a letartóztatást választja, akkor ez jól mutatja, milyen kegyetlenné vált a helyzet Gázában" - fogalmazott Abu Zaida az izraeli hadsereg rádiójában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!