szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Dmitrij Medvegyev parancsot adott "a Grúziát békére kényszerítő" hadművelet befejezésére, mivel az elérte célját, Dél-Oszétiában az orosz békefenntartók és a polgári lakosság biztonsága garantált.

Orosz harckocsik nyomulnak előre
© AP
Az orosz államfő - s egyben a hadsereg főparancsnoka - arra is utasítást adott, hogy ha kialakulnának az erőszak fészkei a konfliktusövezetben, az orosz katonák semmisítsék meg az ellenállást tanúsítókat. Ezzel egyidejűleg Anatolij Nogovicin, a vezérkari főnök helyettese bejelentette: az orosz csapatok parancsot kaptak arra, hogy ne menjenek tovább, de amennyiben a grúz fél megsértené a fegyverszünetet, az orosz katonák ezt megfelelő válaszban fogják részesíteni.

Medvegyev bejelentését az Anatolij Szergyukov védelmi miniszterrel és Nyikolaj Makarov vezérkari főnökkel tartott keddi megbeszélésén tette, miután meghallgatta a miniszter jelentését a dél-oszétiai helyzetről. Az orosz elnök azt mondta: az "agresszort" megbüntették, érzékeny veszteségeket szenvedett, fegyveres erői szétestek.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint az orosz katonák kizárólag a béke helyreállításán, a helyzet normalizálásán, az agresszió megismétlődésének megakadályozásán fáradoznak Dél-Oszétiában. Úgy vélekedett, hogy az orosz állampolgárok ellen "bűnöket" elkövető Mihail Szaakasvili grúz elnök nem lehet partner a majdani béketárgyalásokon, és legjobb lenne, ha távozna.  

Orosz repülőgépek Gorit bombázták

Előzőleg légitámadást intéztek orosz repülőgépek Gori grúz város ellen, a bombázásnak halálos áldozatai is vannak - jelentette a grúz és a külföldi média a városból. A grúz televízió híradása szerint lángokban állt a város egyeteme és a főposta. Szemtanúk szerint meghalt egy grúz újságíró és sofőre, míg a holland nagykövetség egy holland riporter haláláról számolt be. A grúz sajtósok életét akkor oltotta ki a robbanás, amikor a gépkocsiban ültek, a holland újságíró a grúz televízió épületében kialakított sajtóközpontban tartózkodott.

A nap első felében harcok dúltak Grúzia orosz támogatást élvező szakadár területén, Abháziában is. Az abház fegyveres erők támadást intéztek a Kodori-szorosban állomásozó grúz csapatok ellen, hogy kiszorítsák őket a terület fővárosától, Szuhumitól húsz kilométernyire lévő szorosból - a Kodori folyó völgyszakadékából. Szuhumi állítás szerint az abház fegyveres erők bekerítették a szorosban lévő grúz erőket. Az abház védelmi minisztérium tájékoztatása szerint éjfélkor kezdődött az offenzíva, és 250 katona vesz részt benne. Szergej Samba, a nemzetközileg el nem ismert Abházia külügyminisztere szerint a Kodori-szoros Abházia része, s Szuhumi mindent megtesz azért, hogy az abház fennhatóság ezen a területen is érvényre jusson. 

Nem Dél-Oszétia jövője a háború igazi tétje
 
A különféle politikai irányzatokkal rokonszenvező európai lapok annyiban egyetértettek a dél-oszétiai háborúról közölt keddi hírmagyarázataikban, hogy  a fegyveres konfliktus igazi tétje nem a parányi szakadár terület jövője; a térség nagyhatalmak viaskodásának terepévé vált.

Nem Dél-Oszétiáról van szó, Dél-Oszétia csak alkalom Vlagyimir Putyinnak, hogy újra megmutassa hatalmi ambícióit - írta a francia Libération. Érthető, ha Oroszország megalázottnak érzi magát a (berlini) fal leomlása óta, hiszen egyszerre vesztett el egy birodalmat, egy ideológiát és számos stratégiai hadállást. George Bush amerikai elnök szükségtelenül agresszív politikája még egy Medvegyev és Putyin Oroszországánál kevésbé paranoid állam számára is fenyegetőnek tűnhet.

Hasonló gondolatot fejtett ki a Corriere della Sera hírmagyarázója is. A milánói lap szerint kiváló ürügyet szolgáltatott Moszkvának a nagyszabású orosz-grúz háborúra, hogy Mihail Szaakasvili grúz elnök parancsot adott a Dél-Oszétia elleni katonai támadásra. Az olasz kommentátor szerint Moszkva már régóta várt erre az alkalomra, és a grúz elnök - akaratán kívül - megtette neki a szívességet, hogy ürügyet teremtett.

Hét évvel Bush meglepő felfedezése után, az után, hogy "tisztességes és bizalomra méltó lelket" olvasott ki Putyin szeméből a Nyolcak csoportjának (G8) 2001-es csúcsértekezletén, az orosz-amerikai viszony visszatért arra a pontra, ahova azt hittük, többé nem tér vissza: (a hidegháborúra emlékeztetően) ismét ellenséges a viszony a Kreml és a Fehér Ház között - olvasható a La Repubblica kommentárjában. A balközép irányzatú római lap szerint az amerikai elnök kénytelen lesz megállapítani magában, hogy ez esetben is alaposan melléfogott  helyzetmegítélésével.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Világ

Grúz-orosz háború

Grúz kormánycsapatok 2008. augusztus 8-án (a pekingi olimpia nyitónapján) átfogó támadást indítottak a nemzetközi jogilag Grúziához tartozó, ám bő 15 évvel ezelőtt elszakadását deklaráló Dél-Oszétia ellen. Oroszország ezt nem vette jó néven és válaszul ellentámadást indított a grúzok ellen. Kitört a grúz-orosz háború.

MTI Világ

Szaakasvili baklövése sokba kerülhet Grúziának

A Dél-Oszétiában kitört fegyveres konfliktus mögött két olyan ország áll, amely régóta készült az erőpróbára: Oroszország meg akarja mutatni, ki az úr a kaukázusi térségben, a Washington által támogatott Grúzia pedig be akarja bizonyítani, hogy képes szembeszállni hatalmas szomszédjával.

MTI Világ

A dél-oszétok szerint grúzok lövik Chinvalit

Ismét Grad típusú sorozatvetőkből kilőtt rakétákkal vették tűz alá a grúz erők hétfő este a déloszét fővárost, Chinvalit - közölte Dél-Oszétia védelmi minisztériumának képviselője.

MTI Világ

Egy brit szakértő szerint a grúzok elszámították magukat

A grúzok elszámították magukat, amikor azt remélték, hogy elég csak elfoglalniuk Chinvalit, a dél-oszétiai fővárost, és miután kész helyzetet teremtettek, az egész terület az ölükbe fog hullani - vélekedett a Der Standard című liberális osztrák napilap keddi számában egy brit Kaukázus-szakértő.

MTI Világ

Orosz benyomulás Abházia felől Grúziába

Orosz csapatok Abházia felől benyomultak hétfőn mintegy 40 kilométer mélységben grúz területre, Szenaki városába - közölte a grúz belügyminisztérum szóvivője. A grúz védelmi minisztérium szóvivőjének közleménye e szerint orosz páncélozott járművek elfoglalták a városban lévő grúz katonai bázist.