szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Változatlanul a szociáldemokraták (SPÖ) vezetik az osztrák pártok mezőnyét az egy héttel a parlamenti választás előtt készült közvélemény-kutatásokban.

A Profil című hírmagazin hétfői számában ismertetett OGM-felmérés szerint az SPÖ a szavazatok 29 százalékát szerezné meg, ha most rendeznék a választást. Jelenlegi koalíciós partnere, a legfőbb vetélytársnak számító néppárt (ÖVP) továbbra is 26 százalékon áll. A "market" vizsgálata hajszálra ugyanezt ezt az eredményt hozta ki, a Gallup saját kutatása alapján 28-26 arányban látta jobbnak a szociáldemokratákat. Egyedül a Kurier című napilap megbízásából készített Integral-felmérés adatai mutatták azt, hogy a két nagy párt fej fej mellett halad (28-28 százalék) a szavazatok megszerzéséért folyó versenyben.

A felméréseket alapul véve valószínűsíthető, hogy szoros küzdelem várható az SPÖ és az ÖVP között. A 2006-os választáson hajszállal a szociáldemokraták végeztek az első helyen (35,34 százalékkal), a néppártiak akkor a szavazatok 34,33 százalékát szerezték meg, a harmadik a Zöldek pártja lett 11,05 százalékkal.

Ha a felmérések valósnak bizonyulnak, akkor a fősodorhoz tartozó két párt egyike sem éri el a hét végén a harminc százalékos határt, ami az SPÖ történetében még sosem fordult elő, s az ÖVP támogatottsága is csak kétszer süllyedt hasonlóan alacsonyra. A kutatások eredményei rendre azt jelzik, hogy a két nagy párt erőteljes visszaszorulásából a két jobboldali-populista párt húzza a legnagyobb hasznot, és ketten együtt akár a szavazatok 25 százalékát is megszerezhetik.

A szabadságpárt (FPÖ) az utóbbi hetekben végzett közvélemény-kutatásokhoz hasonlóan változatlanul 17-18 százalékos támogatottsággal rendelkezik (Gallup, OGM, Integral), vagyis 6-7 százalékkal kapna most több szavazatot annál, amennyit két éve kapott. A "market" egyenesen 20 százalékot jósol az idegen- és EU-ellenes pártnak. A szintén bevándorlás-ellenes és populista húrokat pengető Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) a felmérések alapján a voksok 6-8 százalékára számíthat.

A Zöldek pártja változatlanul 11-12 százalékos támogatottsággal rendelkezik, ami kevés lesz ahhoz, hogy megtartsa a dobogó harmadik helyét. A "market" kivételével az összes többi kutatóintézet most először esélyt ad annak, hogy a Liberális Fórum (LIF) átlépheti a parlamentbe  kerüléshez szükséges négyszázalékos küszöböt. Ha valóban megtörténik, a LIF tíz év után rendelkezhet ismét parlamenti mandátummal.

A kancellárjelöltek népszerűségi versenyében toronymagasan az SPÖ listavezetője, Werner Faymann közlekedési miniszter áll az élen, igaz, elég nagy szórással: a megkérdezettek 33-45 százaléka tartja őt jobbnak, mint elsőszámú ellenfelét, a néppárti alkancellárt, Wilhelm Molterert (23-39). Ha közvetlenül választanák a kabinet munkájának összehangolásáért felelős kancellárt, Faymannra a választók 23, Moltererre 16 százaléka szavazna.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Profil dokumentumok a Strabag magyarországi megvesztegetéseiről

A Profil osztrák hírmagazin hétfőn megjelenő számában olyan feljegyzéseket és emlékeztetőket tesz közzé, amelyek tovább erősítik azokat a feltételezéseket, miszerint a Strabag építőipari konszern nagyösszegű megbízások elnyerésének reményében pénzelte a magyarországi pártokat. A pénzeket az Eurocontacton keresztül továbbították a pártoknak, egyelöre csak találgatni lehet, a mintegy 27 millió euróból, azaz 6,5 milliárd forintból kinek mennyi jutott.

MTI Világ

Strabag-botrány: Zach visszautasítja a Profil vádjait

Visszautasította az osztrák Liberális Fórum (LIF) elnöke a Profil című hírmagazinban megjelent vádakat, amelyek szerint a Strabag osztrák építési konszern üzleti előnyszerzés céljából magyarországi pártoknak adományokat juttatott 2003 és 2005 között.

Vélemény

Strabag-botrány, avagy minden(ki)nek ára van

Folytatódik a pártfinanszírozási szappanopera. A bécsi Profil úgy véli, a Strabag, amikor magyarországi megrendelésekről volt szó, biztosra ment: kifizetőhelyei szorgalmasan ügyködtek, és a a magyar hatalom (és ellenzék) informális házipénztárai időben megkapták a kialkudott összegeket. Persze az ügy valamennyi „találatot kapott” érintettje hevesen cáfol.. Ugyanakkor tény: az országházi pártok a jogszerű 386 milliós plafon többszörösét fordítják kampányra.

Hét nap gazdaság

Strabag-ügy

Az élesedő osztrák választási harcban ismét előkerült a Strabag építőipari cég magyarországi pártfinanszírozási ügye...