szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A globális pénzügyi válság következményeinek leküzdéséhez a néhai náci diktátor intézkedéseiből merítene ihletet egy csehországi helyi politikus.

David Rath, a közép-csehországi körzet elöljárója a Lidové Noviny szombati számának nyilatkozva amellett tört lándzsát, hogy az állam magasabb kiadásokkal serkentse a keresletet. Ezzel összefüggésben Adolf Hitlert említette mint olyan politikust, aki jelentős pénzt szivattyúzott a gazdaságba, s ezáltal élénkítette. 
   
"Megvan a logikája annak, hogyan növeljük az emberek bevételeit, és rábírjuk őket arra, hogy többet költsenek. Hogyan oldotta meg Hitler a válságot? Úgy, hogy elkezdett fegyverkezni, amivel munkát adott az embereknek, és lendületbe hozta a gazdaságot. És ezzel megnyerte a választásokat!" - idézte fel a múltat Rath.
   
Hitler 1933. január 30-án kapott birodalmi kancellári kinevezést, miután az 1932. novemberi választásokon pártja, az NSDAP a birodalmi gyűlés legerősebb pártja lett. Hatalomra jutása után Hitler csak egyszer szólította urnákhoz a választókat (1933. március 5-én), majd az NSDAP kivételével az összes politikai erőt betiltotta. 
   
Rath egyúttal bírálta a liberális közgazdászokat, mert "elfelejtik ezt (azaz Hitler sikerének a kulcsát), és helyette fantazmagóriákkal állnak elő". A gazdasági válságok megoldásának további sikeres példájaként említette a szociáldemokrata politikus az úgynevezett éhségfal építését (1360-62 között) a prágai Petrín-hegy oldalában. IV. Károly császár a semmilyen stratégiai vagy városszépítési célt nem szolgáló falat azért építtette, hogy munkát s ezáltal kenyeret adjon az éhínségtől szenvedő embereknek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!