Interjú |
"Az én esetemben az a különlegesség, hogy közép-európai országból érkeztem. Magyar újságíróként nyilván érti, miről van szó. Egyfelől, saját történelmi tapasztalataink alapján a nyugat-európaiaknál könnyebben megértjük, mi zajlik itt. Másrészt az EU-tagságot nemrégen elnyert kis közép-európai államokból érkeztünk, és ez egyértelművé teszi, hogy nincsenek imperialista hátsó szándékaink. Nem kiskirály akarok lenni, az a feladatom, hogy az európai értékeket népszerűsítsem itt, s bebizonyítsam, hogy az uniós tagság ugyanúgy segítene Bosznián, mint ahogy javított a mi országaink helyzetén is. Az, hogy saját friss tapasztalatainkról beszélünk, szerintem hitelesebbé tesz bennünket" - nyilatkozta Lajcak saját maga boszniai szerepvállalásáról tavaly év végén a HVG-nek. A teljes interjú. |
A miniszterváltást eredetileg január 14-ére tűzték ki, de a földgázválság miatt Fico arra kérte Kubist, hogy a helyzet rendeződéséig maradjon hivatalában. Az 1963-ban Poprádon született Miroslav Lajcák tapasztalt és sikeres diplomata. A pozsonyi Komensky Egyetemen szerzett jogi diplomát, majd PhD-hallgató volt a moszkvai Nemzetközi Kapcsolatok Intézetében, illetve tanulmányokat folytatott a George C. Marshall Európai Biztonsági Tanulmányi Központban is, Garmisch-Partenkirchenben.
1988-ban lépett a csehszlovák diplomácia szolgálatába. 1991 és 1993 között a moszkvai csehszlovák, majd a szlovák nagykövetségen dolgozott. Ezután két éven keresztül a szlovák külügyminiszter kabinetfőnöke volt. 1994 és 1998 között Szlovákia tokiói nagykövete volt, míg 2001 és 2005 között hasonló tisztségben Jugoszláviában, Kis-Jugoszláviában (Szerbia és Montenegró), Albániában és Macedóniában képviselte Szlovákiát.
A nemzetközi közösség bosznia-hercegovinai főmegbízottjának tisztségét 2007 júniusától töltötte be. Robert Fico 2006-ban hatalomra került koalíciós kormányában ez az ötödik személycsere. Az 1993-ban önállóvá vált Szlovákiában Miroslav Lajcák a kilencedik külügyminiszter.