szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A diplomáciai kapcsolatok megszakításával fenyegeti Izrael a Vatikánt a holokausztot tagadó tradicionalista püspök, Richard Williamson egyházi kiközösítésének feloldása miatt.

Cohen a Der Spiegel vasárnap megjelent számában a brit származású katolikus püspök rehabilitálását megengedhetetlennek nevezte, s kijelentette: azt javasolja kormányának, hogy szakítson meg minden kapcsolatot egy olyan egyházi állammal, amelynek - mint fogalmazott - holokauszttagadók és antiszemiták tagjai lehetnek.

Ennél visszafogottabban fogalmazott egy vasárnapi német lapban Izrael berlini nagykövete, aki hangsúlyozta: az Izrael és a Vatikán közötti diplomáciai kapcsolatok mindig is rendkívül fontosak voltak - s fontosak is lesznek - Izrael, s remélhetőleg a Vatikán számára is. "Reméljük, hogy sikerül tisztázni az ügyet" - hangoztatta a diplomata.

Ezzel egy időben német konzervatív politikusok - köztük Norbert Lammert parlamenti elnök - bírálták a pápát a Williamson-ügy miatt. Ugyancsak a Der Spiegelnek nyilatkozva a Bundestag elnöke kijelentette, hogy teljes mértékben megérti a zsidó közösség megdöbbenését, illetve felháborodását. A Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezető politikusa szerint a Williamson-ügy veszélyezteti a zsidó szervezetekkel való párbeszédet, amelyet - mint Lammert emlékeztetett - mind XVI. Benedek pápa, mind elődei nélkülözhetetlennek neveztek.

Heiner Geissler, a CDU korábbi főtitkára XVI. Benedek konzervatív világnézetét bírálta. Geissler szerint a katolikus egyházfő "teológiailag elhatárolódik a nőktől, a másként gondolkodóktól, az elváltakról, a homoszexuálisoktól". "Elődei a másként gondolkodókkal való azonosságokat keresték, ő nem ezt teszi" - állította a német konzervatív politikus.

Közvetve bírálta a pápát a német katolikus egyház jelenlegi és volt vezetője is. Robert Zollitsch, a német katolikus püspöki konferencia elnöke, freiburgi érsek egy vasárnapi interjúban hangsúlyozta, hogy sem az antiszemitizmusnak, sem a holokauszttagadásnak nincs helye a katolikus egyházban. Elődje, Karl Lehmann mainzi bíboros ugyancsak sajnálkozásának adott hangot a történtek miatt, s azt hangoztatta, hogy a katolikus egyháznak a zsidósággal kapcsolatban azon az úton kell tovább haladnia, amelyre 40 évvel ezelőtt (a II. vatikáni zsinattal) lépett. Williamsonnak és három püspöktársának két évtizedes kiközösítését XVI. Benedek pápa január 21-én oldotta fel. Eközben Richard Williamson azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy nyíltan hangoztatta holokauszttagadó nézeteit, így legutóbb a svéd televíziónak adott kijelentéseivel keltett hatalmas felháborodást.

A Németországi Zsidók Központi Tanácsa az események nyomán még az elmúlt héten felfüggesztette a párbeszédet a katolikus egyház képviselőivel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!