szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elképzelhető, hogy nem vesz részt az Európai Unió az ENSZ hamarosan Genfben rendezendő rasszizmus elleni konferenciáján, ha addig nem változtatnak az előkészítő dokumentumok szövegén - derült ki az uniós külügyminiszterek hétfői brüsszeli találkozóján.

Az EU nem elégedett a jelenlegi szövegtervekkel, és várhatóan saját javaslatokat tesz a témában még a tanácskozás előtt - mondta el Karel Schwarzenberg, az ülésen elnöklő cseh külügyminiszter a találkozó utáni sajtótájékoztatóján. 
    
Több uniós ország (köztük Németország és Franciaország is) elsősorban azt kifogásolja, hogy a szövegek nem kizárólag a rasszizmussal foglalkoznak, hanem annak apropóján közel-keleti és más politikai állásfoglalásokat is bújtatnak.  A genfi konferenciára a tervek szerint április végén kerül sor. 
    
Göncz Kinga külügyminiszter a magyar sajtónak tartott tájékoztatóján kiemelte: az uniós tagállamok fontosnak tartják, hogy ezen a téren is összehangolják erőfeszítéseiket, és közös álláspontot képviseljenek. 
  
A miniszterek Brüsszelben szót ejtettek a boszniai helyzetről is. Megállapították egyebek között, hogy lelassult a reformfolyamat, ami aggodalomra adhat okot. Göncz Kinga a találkozón megerősítette, hogy amennyiben az EU a közeljövőben átfogalmazza feladatait a délszláv államban, Magyarország abban is részt vesz, mert az ottani stabilizálódást kiemelt érdekének tartja.
    
A többi téma között az unió aggodalmát fejezte ki, hogy Szudánból - Omar Haszan Ahmed el-Besir államfő nemzetközi körözésének elrendelése után - eltávolították a humanitárius szervezeteket. Felszólították az ország vezetését, hogy vizsgálja felül ezt a döntését.
    
 A külügyminiszteri találkozó alatt Srí Lanka-i tamilok több ezer fős csoportja tüntetett Brüsszelben. Tábláikon egyebek között népirtásnak minősítették a kormány katonai tevékenységét, továbbá kérték az uniót, hogy küldjön megfigyelőket a országba. Ez a téma mindazonáltal nem szerepelt a hétfői miniszteri találkozó hivatalos napirendjén. Benita Ferrero-Waldner, az EU-bizottság külügyi biztosa azonban a tanácskozás után újból azonnali tűzszünetre sürgette a szembenálló feleket. Egyben jelezte: az EU szeretne minél hamarabb diplomáciai missziót küldeni az országba, így segítve a tűzszüneti felhívás elfogadását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!