szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nyílt levélben követeltek mielőbbi intézkedéseket a winnendeni áldozatok szülei az elmúlt heti ámokfutás esetleges megismétlődésének megakadályozására.

A Horst Köhler német államfőhöz és Angela Merkel kancellárhoz intézett, vasárnap nyilvánosságra hozott levélben a szülők hangsúlyozták: fájdalmukban, kiszolgáltatottságukban és dühödt elkeseredésükben nem kívánnak tétlenek maradni, s ezért a nyilvánossághoz fordulnak. Azt akarják elérni, hogy több minden változzon a társadalomban, s közreműködni kívánnak abban, hogy Winnenden ne ismétlődhessen meg.

A németországi kisváros Albertville nevű középiskolájában egy 17 éves volt diák múlt szerdán kilenc korábbi diáktársát és három tanárát gyilkolta meg, majd menekülés közben további három személlyel, s végül önmagával is végzett.

A merénylet következtében életüket vesztett diákok szülei levelükben mindenekelőtt követelték a fegyvertartás lehetőségének, illetve a fegyvertartás ellenőrzésének a szigorítását. Sürgették egyebek között, hogy emeljék 21 évre azt a korhatárt, amely alatt egyetlen fiatal sem  vehet részt semmifajta lőfegyver-használati kiképzésben. A jelenlegi alsó korhatár egyes fegyverek esetében 14 év, s a merényletet végrehajtó Tim Kretschmer - apja felügyeletével - már hosszabb ideje egy lőegylet tagja volt.

A szülők hangsúlyozták, hogy a televízióban jóval kevesebb erőszakra lenne szükség. Utaltak arra, hogy a televízió óriási hatással van az állampolgárok, köztük a fiatalok gondolat- és érzelemvilágának formálására. Ebből kiindulva olyan kiegyensúlyozott programot sürgettek, amely egyfajta "erőszak-kvóta" keretében az ilyen jellegű műsorokat jelentősen korlátozza.

A leghatározottabban követelték az áldozatok hozzátartozói a különböző "gyilkos" számítógépes játékok betiltását. Úgy vélekedtek, hogy ezeknek a játékoknak - amelyek "tétje" emberek lelövése, illetve meggyilkolása - nincs helyük az áruházi polcokon. A winnendeni merényletet elkövető volt diákról bebizonyosodott, hogy a lövészet mellett másik fő hobbiját a "lövöldözős" számítógépes játékok jelentették.

Általánosságban sürgették a szülők a fiatalok fokozottabb védelmét az internetes kommunikációban. Elismerték, hogy erre vonatkozóan semmifajta "recepttel" nem tudnak előállni, de a hatóságokat emlékeztették arra: a virtuális világban egyre több az olyan névtelen és látszólag veszélytelennek tűnő "gondolatjáték", amely valójában fenyegetést jelent az egész társadalom, de mindenekelőtt a fiatalok számára. Tim Kretschmer állítólag előre jelezte a merénylet elkövetését az interneten, de a fenyegetést senki nem vette komolyan.

Élesen bírálták a szülők a médiát a merénylettel kapcsolatban. Úgy értékelték, hogy a "szenzációhajhász" tájékoztatás bizonyította: a jelenlegi német média tevékenysége nem alkalmas arra, hogy hozzájáruljon a jövőbeni hasonló erőszakos cselekmények megakadályozásához. Ezzel összefüggésben mindenekelőtt azt kifogásolták, hogy az ámokfutó merénylő "uralta" a tudósításokat.

Végezetül a hozzátartozók felszólították a német államfőt és a kancellárt: tegyenek meg mindent a merénylet okainak felderítésére. Hogyan történhetett meg mindez? - tették fel a kérdést a szülők, követelve annak tisztázását, hogy milyen etikai, erkölcsi, illetve törvényi "biztosítékok" mondtak csődöt, s mindezért kit terhel a felelősség.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!