szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A vád képviselője életfogytiglant kért szerdán a ruandai hadsereg és a csendőrség vezérkari főnökeinek fejére az 1994-es ruandai népirtást vizsgáló ENSZ-törvényszéken (ICTR).

Augustin Bizimungu és Augustin Ndindiliyimana tábornok két másik magas rangú tiszttel együtt áll a bíróság előtt. Alphonse Van elefántcsontparti ügyész rájuk is életfogytiglan kiszabását kérte. Az ügyész szerint "nem tudni, hány áldozat volt, de annyi bizonyos, hogy azért történt meg a népirtás, mert a hadsereg így akarta".

Az ügyész azzal vádolta a csendőrség vezérkari főnökének 1992-ben kinevezett Ndindiliyimanát, hagyta, hogy a csendőrség, a "biztonság jelképe" részt vegyen a népirtásban. Bizimungu ellen az a vád, hogy már a hadsereg vezérkari főnökké történt kinevezése (1994. április 16.) előtt részt vett tuszik lemészárolásában, a kinevezése után pedig megkettőződtek a tömeggyilkosságok.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa 1994 novemberi határozata alapján létrehozott ICTR feladata a ruandai népirtás felelőseinek felkutatása és elítélése. Az ENSZ adatai szerint a népirtásban mintegy 800 ezer tuszi és mérsékelt hutu vesztette életét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Párizs támogatta a népirtó ruandai rezsimet?

Franciaországnak a hivatalos állásponttal ellentétben 1990 óta tudomása volt a ruandai "népirtás kezdeményeiről", de ennek ellenére tovább támogatta a hutu rezsimet - derül ki a Le Monde című napilapban hétfőn nyilvánosságra hozott diplomáciai dokumentumokból.

MTI Világ

Németországban elfogtak egy vélt ruandai mészárost

Őrizetbe vették Németországban egy ruandai város volt polgármesterét, mert a német és a ruandai hatóságok gyanúja szerint része volt abban az 1994-es népirtásban, amelynek több mint ötszázezer ember esett halálos áldozatául a közép-afrikai országban.