szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megbotránkozást váltott ki a Német Kereszténydemokrata Unióban (CDU) a kisebbik konzervatív párt, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) Európa-politikája, mivel a párt közleményben a lisszaboni szerződést a német uniós pozíció gyengítéseként értelmezte.

Az Angela Merkel kancellár vezette CDU több magas rangú politikusa hétfőn felháborodásának adott hangot amiatt, hogy a CSU a lisszaboni szerződéssel kapcsolatban az elmúlt hét végén elfogadott határozatával "gyengíti" Németország pozícióit az Európai Unióban.

A bajor párt az uniós reformszerződésre, illetve az azzal kapcsolatos alkotmánybírósági határozatra utalva leszögezte: a CSU szerint a jövőben mindenfajta brüsszeli kormányzati döntést előzetes német parlamenti felhatalmazáshoz kell kötni. A keresztényszociálisok sürgették azt is, hogy a jövőben tovább kell erősíteni az alkotmánybíróság ellenőrzői jogkörét az uniós, illetve a nemzeti hatáskörök összeegyeztethetőségét illetően.

A német nagykoalíciós pártok közötti Európa-politikai vita az alkotmánybíróság közelmúltban hozott, a lisszaboni szerződésre vonatkozó határozata nyomán robbant ki. A karlsruhei bírák az EU intézményeinek reformját előirányzó szerződést a német alkotmánnyal összeegyeztethetőnek minősítették ugyan, de kikötötték, hogy a németországi ratifikációs folyamat lezárása előtt egy külön törvényben növelni kell a parlament két háza, a Bundestag és a Bundesrat európai beleszólási jogait. A CSU ez után állt elő az elsősorban a szociáldemokrata SPD, de a "testvérpárt" CDU által is populistának minősített követeléseivel.

Hétfőn viszont már a kereszténydemokraták több politikusa is élesen bírálta a keresztényszociálisok Európa-politikáját, úgy foglalva állást, hogy az veszélyezteti az unió reformját. Elmar Brok, az Európai Parlament külügyi bizottságának korábbi vezetője a Süddeutsche Zeitungnak nyilatkozva annak a nézetnek adott hangot, hogy a CSU követelései messze túlmennek az alkotmánybírósági határozatban foglaltakon, kérdésessé teszik a németországi ratifikálást, és ezáltal gyengítik az EU cselekvőképességét.

A CDU egy másik Európa-szakértője, Gunther Kirchbaum elismerte, hogy az alkotmánybírósági határozatnak megfelelően a parlament jogköreit növelni kell, a CSU követeléseit azonban a leghatározottabban elutasította. Kirchbaum úgy ítélte meg, hogy a mindenkori kormánynak az uniós ügyek képviseletekor cselekvőképesnek kell maradnia, és rámutatott arra is: a keresztényszociálisok állásfoglalása nyomán az a benyomás alakulhat ki, mintha a kormány nem a parlament érdekeit képviselné.

Megfigyelők szerint a CSU magatartása komoly fejtörést okozhat Merkel kancellár számára. A tét ugyanis a CDU/CSU Európa-politikai hitelessége. Roland Koch hesseni CDU-s miniszterelnök szerint a nemzeti jogkörök hangsúlyozásával a CSU Németország európai elkötelezettségét kockáztatja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Tovább gyűrűzik a Stasi-ügy Németországban

Minden korábbi feltételezésnél magasabb a keletnémet tartományok különböző hivatalos hatóságainál foglalkoztatott egykori Stasi-alkalmazottak száma - írta csütörtökön a Financial Times Deutschland.

MTI Világ

Diákmegmozdulások kezdődnek 80 német városban

Az oktatási rendszer reformjáért, az oktatás javításáért kezdtek országos akciót hétfőn németországi diákok. Az ötnapos megmozdulás során több mint 80 városban terveznek különböző tiltakozó megmozdulásokat, köztük sztrájkokat, tüntetéseket, továbbá a bankok, illetve pénzintézetek ellen jelképes "támadásokat" többnyire egyetemi diákok.

MTI Világ

Beruházásokat sürget a német Baloldal pártja

Kétmillió új munkahely létrehozását sürgette vasárnap elfogadott választási programjában a német ellenzéki Baloldal pártja, amely ennek érdekében oktatási, egészségügyi, infrastrukturális és környezetvédelmi beruházásokat követelt.