szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem lesz idő előtti választás Csehországban, miután a prágai törvényhozás nem szavazott kedden a parlament feloszlatásáról.

A képviselőház elutasította, hogy napirendre tűzze saját maga feloszlatását, amely megnyitotta volna az utat az idő előtti voksolás kiírásához. Ez a fejlemény váratlan és meglepő, mert a két legerősebb politikai párt - a Polgári Demokratikus Párt (ODS) és a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) - a múlt héten rohamtempóban olyan alkotmánymódosításban egyezett meg, amely lehetővé tette volna, hogy még ősszel meg lehessen tartani az előre hozott választásokat.
   
Azért kényszerültek rá a sietségre - és az alternatív megoldásra, az alaptörvény módosítására -, mert az alkotmánybíróság egy képviselői panasz nyomán semmissé nyilvánította az alsóház korábbi döntését saját megbízatási idejének lerövidítéséről. A bíróság egyben érvénytelenítette azt az elnöki rendeletet is, amely eredetileg október 9-10-ben határozta meg az előre hozott választások időpontját.
   
A múlt heti megállapodást felrúgva azonban a CSSD kedden bejelentette: mégsem támogatja a rendkívüli választásokat, s azt szeretné, hogy a voksolásra a jövő évben esedékes rendes időpontban kerülne sor. 
   
Jirí Paroubek pártelnök szerint a párt azért változtatta meg korábbi álláspontját, mert tudomására jutott, hogy a téma várhatóan újra az alkotmánybíróság elé kerül, és szeretné elkerülni, hogy bizonytalanság legyen a parlamenti választással kapcsolatban. További vitára, várakozásra viszont szerinte nincs idő, mert veszélybe kerülhet a jövő évi költségvetés elfogadása.
   
A többi parlamenti párt bírálta Paroubekék döntését, de képviselőik a téma napirendre vételéről szóló parlamenti szavazáskor tartózkodtak, ami eldöntötte a választás sorsát. Mirek Topolánek, az ODS elnöke ezt követően bejelentette, hogy azonnali hatállyal lemond képviselői mandátumáról, mert egy ilyen parlamentben, úgymond, nem tud dolgozni.
   
A CSSD ugyanakkor felszólította a többi parlamenti pártot, hogy haladéktalanul kezdjenek tárgyalásokat a jövő évi költségvetésről. A tárgyalásokba az átmeneti kormányt is be kellene vonni.
   
Jan Fischer miniszterelnök meglepetésnek minősítette a legújabb belpolitikai fejleményeket, s felszólította a pártokat: haladéktalanul egyezzenek meg kormányának további sorsáról. Leszögezte: elfogadná, ha a pártok úgy döntenek, hogy kormánya továbbra is maradjon hivatalban. Feltétele azonban, hogy erősítsék meg kormánya mostani mandátumát, s fogadják el azokat a megszorító intézkedéseket, amelyekkel a jövő évi költségvetési hiányt 170 milliárd koronára lehetne csökkenteni a ma mutatkozó 230 milliárd koronával szemben. Várható, hogy a következő képviselőházi választásra az eredeti időpontban, valószínűleg 2010 június elején kerül sor.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

November elején tartják az előrehozott választásokat Csehországban

Nagy valószínűséggel nem október elején, hanem november 6-7-én lesz az előre hozott képviselőházi választás Csehországban - jelentették be kedden Prágában, miután a parlamenti pártoknak sikerült előzetesen megállapodniuk a belpolitikai válság leküzdésének módjában.

MTI Világ

A cseh parlament már kedden feloszlathatja önmagát

A cseh képviselőház már kedden szavazhat önmaga feloszlatásáról, miután a cseh parlament mindkét háza alkotmánymódosítást fogadott el. A képviselőház alkotmányos (háromötödös) többséggel oszlathatja fel önmagát.