szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megkoszorúzták a washingtoni Capitoliumban Kossuth Lajos mellszobrát, amelyet húsz évvel ezelőtt helyeztek el az amerikai kongresszus épületében.

Az 1848-as magyar forradalom 162. és a mellszobor leleplezésének 20. évfordulója alkalmából rendezett keddi eseményen részt vett Dennis Kucinich ohiói képviselő, az alsóház magyar baráti csoportjának elnöke, aki igazi látnoknak, a demokrácia úttörőjének nevezte Kossuth Lajost.

Kucinich úgy fogalmazott: Kossuth Lajos kiállt a politikai reformok mellett és nemzeti függetlenséget követelt hazájának, odaadása a magyar nép felé azt az elkötelezettséget tükrözi, amelyet az amerikai alapító atyák tanúsítottak az Egyesült Államok szabadsága iránt.

A nagykövetség által kezdeményezett esemény megrendezését Dennis Kucinichen kívül támogatta Steny Hoyer, a képviselőház demokrata többségi frakciójának vezetője, valamint Annette Lantos, a már elhunyt, magyar származású Tom Lantos képviselő özvegye, a Tom Lantos Alapítvány elnöke.

A Kossuth-szobor állítását húsz évvel ezelőtt a nagy befolyású Tom Lantos közbenjárásával sikerült elérni, a kezdeményezők között volt az Amerikai Magyar Szövetség is, amelynek társelnöke, Koszorús Ferenc is részt vett a keddi ünnepségen. Kossuth mellszobrát 1990. március 15-én avatták fel, az eseményt - amelyen megjelent mások mellett Szűrös Mátyás ideiglenes köztársasági elnök és Tőkés László református püspök - külön nyilatkozatban üdvözölte George H. W. Bush akkori amerikai elnök.

A bensőséges keddi ünnepségen Szombati Béla nagykövet felolvasta Barack Obama amerikai elnöknek a forradalom évfordulójára kiadott köszöntését. Obama kiemelte: az 1848-as forradalom meghatározó pillanat volt Magyarországnak a szabadságért vívott küzdelmében, és továbbra is lelkesítőleg hat mindazokra, akik támogatják a szabadság ügyét. Az elnök nyilatkozata szerint az Egyesült Államok és Magyarország népét összekötik a közös értékek, valamint az ünnepélyes elkötelezettség egymás biztonsága iránt a NATO-alapokmány 5. cikkelyén keresztül.

A washingtoni Capitoliumban mindössze két külföldi államférfinek/személyiségnek áll szobra, az egyik Kossuth Lajosé, a másik a második világháború alatt zsidókat mentő Raoul Wallenbergé. Mindkét szobor a Capitolium rotundája mellett áll.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szegő Iván Miklós Tech

Mementó: se Rákosi, se Horthy nem szerette március 15-ét

Kevés ünnepünk annyira közös és egyöntetűen elfogadott, mint március 15., mégis egy évszázadon át csak ímmel-ámmal emlékeztek meg róla hivatalosan. A nyíltan ellenforradalmi Horthy-rendszer 1920-ban nem lelkesedhetett semmiféle revolúcióért, a Rákosi-rendszerben pedig a szabadságeszményekkel gyűlt meg az ideológusok baja. Éppen ezért mindkét kor megpróbálta elsősorban ifjúsági és irodalmi ünnepnek beállítani az emléknapot, a szabad sajtó ünnepén pedig zavaros magyarázatokat adtak arra, hogy nálunk miért olyan a sajtószabadság, amilyen…

hvg.hu Itthon

Március 15. - Orbán a Nokia-dobozzal viccelt

Az 1848-as forradalom 162. évfordulóját a pártok külön ünnepelték. A Kossuth téri állami zászlófelvonást tüntetők próbálták megzavarni, Demszky Gábor beszéde előtt több százan gyűltek össze a Petőfi-szobornál. A Fidesz gyűlésére sokan mentek ki, Orbán Viktor nem engedett a 48-ból.

MTI Világ

Basescu március 15-én köszöntötte a romániai magyarokat

A romániai magyaroknak magyarságukra és román állampolgárságukra egyformán büszkének kell lenniük - ez az egyik fő gondolata annak a román elnöki hivatal által hétfőn közzé tett ünnepi nyilatkozatnak, amelyben Traian Basescu román államfő március tizenötödike alkalmából köszöntötte a romániai magyarokat.