szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Miért erősödik az utóbbi időben több európai országban is s szélsőjobboldal? – tette fel a kérdést szerdai elemzésében a Le Figaro.

A konzervatív francia lap szerint a Vona Gábor vezette, a harmincas éveket idéző Jobbik választási sikere párhuzamba állítható a holland Szabadság Párt, a belgiumi Flamand Érdek (Vlaams Belang, VB), a Dán Néppárt, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) népszerűségének növekedésével. Hasonló jelenség figyelhető meg Olaszországban, Finnországban, Romániában, Görögországban és Franciaországban is.

Az általános tendencia ellenére a lap szerint jelentős különbség, hogy a kelet-európai országokban, ahol a hagyományos jobboldal egyik legjellemzőbb jegye az antikommunizmus, a konzervatív pártok egy részének sikerült magukba olvasztaniuk a szélsőjobboldalt. Itt a rasszizmus és az antiszemitizmus nem ugyanazt a borzalmat jelenti, mint Európa nyugati felében.

Emellett a Le Figaro meglátása szerint téves megállapítás lenne csak az idegenek elleni nacionalista mozgalmakként látni ezeket a pártokat. Meghatározó ideológiájuk az idegenellenség, de az elutasítás valójában sokkal erősebb az általuk megjelölt belső ellenséggel szemben, aminek oka a lap szerint a gazdasági válság.

Magyarországon a külföldi termékek iránt nyitott liberális gazdaságpolitika kudarcát követően bevezetett megszorító csomag szidalmazásában a zsidók, a romák és a bankárok töltik be a bűnbak klasszikus szerepét. Ezért itt a szélsőjobboldal megerősödését úgy kell értelmezni, hogy „a hangyák nem akarnak a tücskök helyett fizetni”. Ez az oka az olasz és a holland helyzetnek is – véli a Le Figaro.

A társadalmi elégedetlenség ellenére a szélsőjobboldali előtörés ugyanakkor a lap szerint nem egységes folyamat, és azokban az országokban, ahol a konzervatív erők elég erősek, a szélsőjobboldal szétmorzsolódik bennük. A Le Figaro szerint ez a sors várhat az olasz Északi Ligára és a francia Nemzeti Frontra, ahol az elnök utódlásáért folyó belső harcban jól érzékelhető a szakadás a középre tolódó és egy kisebb radikalizálódó frakció között.

A Le Figaro szerint viszont a mai szélsőjobboldal azért nem hasonlítható a 30-as évekbeli helyzethez, mert az elégedetlenség felszínre törése és a gazdasági jellegű tiltakozások elsősorban szavakban, de nem a múlt ideológiáival nyilvánulnak meg. Az intolerancia erősödése, a szabadságjogok visszaszorulása vagy az erősebb állami irányítás megjelenése nem fenyeget sem diktatúrával, sem háborúval.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Lemondott a Société Générale elnöke

Bejelentette lemondását a francia Société Générale elnök-vezérigazgatója. Daniel Bouton döntését azzal indokolta a Le Figaro című napilapban szerdán megjelent interjújában, hogy a bankcsoportot szeretné megvédeni.

MTI Gazdaság

Le Figaro: az IMF elégedett Magyarországgal

Miután a csődöt Magyarország 2008-ban épphogy elkerülte, jelenleg jó úton van a pénzügyi rendszer rendbetételéhez. Ezt az elégedettséget fejezte ki a Le Figaro című francia napilap szerint a Nemzetközi Valutalap (IMF) legutóbbi, harmadik felülvizsgálata során elért szakértői szintű megállapodás.

hvg.hu Világ

Francia cégek 60 ezer állást teremtettek Magyarországon

A gazdasági válságkezelésről és a pécsi vízmű ügyéről beszélt Bajnai Gordon a Le Figaro című napilapban kedden megjelent interjúban. A konzervatív francia újság előző napi párizsi látogatása kapcsán kérdezte a miniszterelnököt.

hvg.hu Gazdaság

Most a dél-európai országok miatt aggódhatunk egy francia lap szerint

Míg egy évvel ezelőtt a pénzügyi piacok még attól tartottak, hogy a kelet-európai országok sebezhetősége a megfertőzheti Európa nyugati felét is a válságban, jelenleg a dél-európai államok adnak okot aggodalomra. Az elmúlt év a kelet-európai gazdaságok közti különbségek mellett a térség ellenálló képességére világított rá - írta csütörtöki számában a Le Figaro című francia napilap.

MTI Világ

Angela Merkel a legnépszerűbb Nyugaton

Angela Merkelt kedvelik leginkább az európai vezetők közül Franciaország nagy uniós szomszédjai, a britek, a németek, az olaszok és a spanyolok. A német kancellárt a francia elnök követi a népszerűségi listán - derül ki az Opinion Way közvélemény-kutató intézet felméréséből, amelyet szombaton ismertetett a Le Figaro című párizsi napilap.