szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Bár a tagállamok felelőssége és joga, hogy területükön a közbiztonságot védő intézkedéseket hozzanak, eközben tiszteletben kell tartaniuk a szabad mozgásról szóló EU-irányelvben rögzített szabályokat – idézte a Bruxinfo az Európai Bizottság franciaországi helyzettel kapcsolatos szerdai döntését. Míg a döntés után több hírforrás is kész tényként kezelte, hogy az EU eljárást indít Párizs ellen, azt Franciaország még el tudja kerülni. A Financial Times szerint a döntéssel Párizs egyenesen "politikai győzelmet" aratott.

Az Európai Bizottság szerint a jogbiztonság érdekében – különösen vitatott helyzetekben – rendkívül fontos, hogy a szabad mozgásról szóló 2004-es direktíva garanciáit teljes mértékben és helyesen alkalmazzák a tagállamok mindegyikében - írja a Bruxinfo. A bizottság szerint azonban Franciaország még nem ültette át nemzeti jogrendjébe ezt az irányelvet, és ha Párizs október 15-ig nem teszi meg a szükséges transzpozíciós lépéseket, akkor a testület felszólító levelet fog küldeni Franciaországnak, ami a jogsértési eljárás első lépcsőjének tekintendő.

A romakérdés heves vitát váltott ki a legutóbbi EU-csúcson is
MTI/AP

Idén egyes adatok szerint mintegy 8 ezer romát toloncoltak ki Franciaországból, és küldtek vissza jórészt Bulgáriába, illetve Romániába. Franciaország a közrend, illetve közbiztonság védelmére hivatkozik, és tagadja, hogy kifejezetten a romák etnikai csoportját vette célba az intézkedéssorozattal. Ennek ellentmondott ugyan egy korábbi belügyminisztériumi rendelkezés, amely "az illegális telepek, elsősorban a cigánytáborok" felszámolására adott utasítást, de utóbb a szövegből kivették a romákra való kifejezett utalást.

Viviane Reding igazságügyi EU-biztos korábban kötelezettségszegési eljárás megindítását kezdeményezte Franciaország ellen, a szabad mozgás korlátozása, illetve diszkriminációs eljárásmód miatt. Az uniós végrehajtó testület - a téma szerdai megvitatása után közzétett nyilatkozatában - végül azt állapította meg, hogy a francia hatóságok nyár óta foganatosított intézkedései "nem irányultak arra, hogy kifejezetten célba vegyenek egy etnikai kisebbséget". A fentebb említett belügyminisztériumi rendelkezés - egy augusztus 5-i körlevél - nem állt ugyan összhangban a diszkriminációmentes eljárás elvével, de a körlevelet szeptember 13-án új utasítással hatályon kívül helyezték - hangsúlyozta az Európai Bizottság. Ezzel Brüsszel lényegében felmentette Párizst a diszkrimináció vádja alól.

Az igazságügyi biztos korábban eljárást kezdeményezett Párizs ellen
AP

Míg a bizottsági döntés utáni első beszámolójában több hírügynökség is szinte kész tényként kezelte, hogy az EU eljárást indít az ügyben Franciaország ellen, a Financial Times nem sokkal később már Párizs "politikai győzelmének" nevezte a brüsszeli döntést. A lap szerint ugyanis az EU nem büntette meg Franciaországot a diszkrimináció vádjával kapcsolatban és Nicolas Sarkozy kormánya a szabad mozgás irányelvének átültetésével kapcsolatos "kisebb rendreutasítást" is el tudja kerülni, amennyiben megígéri, hogy módosítja jogszabályait. A lap szerint Sarkozy már jelezte, ennek "boldogan" eleget is tesznek.  

A szabad mozgásra vonatkozó uniós irányelv rendelkezéseinek a nemzeti jogba történő maradéktalan átültetése azonban még várat magára - foglalt állást a brüsszeli bizottság, és erre hivatkozva helyezte kilátásba a hivatalos hiánypótlási felszólítás megküldését. A problémafelvetés franciák ellen irányuló élét azonban Brüsszel azzal tompította, hogy megállapította azt is: a szóban forgó irányelv átültetésének kérdését valamennyi uniós tagállamban meg kell vizsgálni, és ha szükségesnek mutatkozik, akkor más országok esetében is fel kell hívni a figyelmet a jogi kötelezettség teljesítésének hiányára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!